Dodik je za "Glas Srpske" rekao da je i pre odlučivanja i zasedanja Ustavnog suda bilo poznato kakvu će odluku doneti.
"Ništa drugačije od ovakve sramne odluke Ustavnog suda u kome sede visoki funkcioneri SDA i nismo mogli očekivati. To je direktan udar na demokratsko pravo jednog naroda i demokratiju za koju se zalaže i koju sprovodi RS", kazao je Dodik.
On je istakao da je referendumom iskazana demokratska volja naroda.
"Dan Republike ćemo i dalje slaviti. Mi donosimo zakone, a neka Ustavni sud i dalje ispunjava Izetbegovićeve i želje njegovih sledbenika pa će na taj način najdirektnije urušiti i Ustav i demokratiju u ovoj zemlji", rekao je Dodik.
Predsedavajući Predsedništva BiH Mladen Ivanić rekao je za "Glas Srpske" da Ustavni sud doliva ulje na vatru.
"Ne mislim da će to imati ikakve posledice i ne vidim ni kakve može da ima, jer je volja građana više nego jasna i ona je obavezujuća za sve - mene, predsednika RS i Narodnu skupštinu", rekao je Ivanić i ocenio da treba doneti zakon kojim će 9. januar bez sumnje biti proglašen praznikom i jednom za svagda staviti tu priču van dnevnog reda.
Ustavni sud BiH prihvatio je zahtev bošnjačkog člana Predsedništva BiH i lidera SDA Bakira Izetbegovića za "rešavanje ustavnopravnog spora BiH sa RS" i poništio rezultate referenduma o Danu Republike koji je u Srpskoj održan 25. septembra.
Ustavni sud je na osnovu Izetbegovićeve apelacije krajem 2015. doneo odluku da je obeležavanje Dana RS 9. januara neustavno, jer je tog dana i krsna slava Sveti Stefan, podseća list.
Narodna skupština RS je kao odgovor donela odluku o raspisivanju referenduma na kojem se 99,8 odsto stanovnika koji su glasali izjasnilo da žele da se Dan Republike i dalje slavi 9. januara.
Potom je Narodna skupština RS usvojila Zakon o Danu RS kojim je predviđeno da bude nastavljeno proslavljanje Dana RS 9. januara, ali kao sekularnog praznika.
Izetbegović je u međuvremenu podneo novi zahtev Ustavnom sudu BiH, koji je u četvrtak saopštio da je usvojio njegov zahtev za rešavanje spora u vezi sa odlukom Narodne skupštine RS o raspisivanju referenduma.
"Utvrđeno je da ta odluka nije u saglasnosti sa članovima Ustava BiH zato što je njom utvrđeno referendumsko pitanje o kojem već postoji konačna i obavezujuća odluka Ustavnog suda koju su dužni poštovati svi organi i institucije javne vlasti", navodi se u saopštenju Ustavnog suda.
Izvor: Tanjug