On je istakao da je Vašington predložio “pauzu” kako bi se napravili koordinisani koridori za povlačenje naoružanih ljudi i civila iz istočnog Alepa.
- Već smo kroz to prošli. To će značiti da će ekstremisti još jednom imati priliku za oporavak. Nadam se da će prestati da štede naoružane ljude, da će SAD kao ozbiljna sila iskoristiti svoj uticaj na ekstremiste i one koji kontrolišu naoružane ljude i da ćemo konačno moći da rešimo problem, pošteno i pre svega vodeći računa o civilnom stanovništvu - rekao je Lavrov.
Šef ruske diplomatije je, na konferenciji za novinare sa srpskim kolegom Ivicom Dačićem, naveo da ne isključuje mogućnost da napad ID na sirijski grad Palmiru iz iračkog Mosula ima za cilj da skrene pažnju sa Alepa.
- Palmira, ofanziva ID iz Iraka, iz Mosula, ofanziva na tri teritorije kojima patrolira koalicija na čelu sa SAD - sve to nagoveštava da je reč o organizovanom i koordinisanom napadu kako bi se oporavili ekstremisti koji su ušli u istočni Alep - rekao je Lavrov.
On je primetio da od samog početka sirijske krize SAD sprovode dvojaku politiku prema oružanim grupama koje su aktivne u toj zemlji, pri čemu se koalicija na čelu sa SAD bori protiv ID, dok je druga teroristička grupa - DŽabhat al-Nusra - pošteđena udara.
- Mnogo je razloga da se pomisli da je ta grupa pošteđena kao najefikasnija i najsposobnija snaga koja se bori protiv vlade, kako bi bila dalje iskorišćena za svrgavanje sirijske legitimne vlade - rekao je Lavrov.
Ipak, kako je dodao, Rusija se nada ponovnom sporazumu sa SAD o beskompromisnoj borbi protiv terorizma. Izvor: Tanjug