Naime, ikone, posude od plemenitih metala, dragocene odežde i relikvije Srpske pravoslavne crkve koje su tokom rata iz Hrvatske donete u Srbiju i spasene od uništenja, na put u Hrvatsku ići će tek kada se tamo vrati i proterani srpski narod.
- Kako je govorio patrijarh Pavle: "Kad se naš narod vrati na svoja ognjišta, vratiće se i njegove svetinje", pre toga ne, jer ko će da ih čuva? Vredne ikone prenete su ovamo iz srušenih i zapaljenih manastira. Gde će one biti vraćene kada srpske svetinje nisu obnovljene? Zbog koga se vraćaju, kada Srba u Hrvatskoj gotovo da više nema? Blagoslov za njihovo vraćanje SPC sigurno neće dati. Setite se samo i planova Hrvata koji su obelodanjeni pre nekoliko godina, da žele da naprave muzeje u turističkim centirima kao što su Zadar i Šibenik i izložbe ikone iz uništenih srpskih crkvi - kaže sagovornik iz vrha SPC.
On napominje da je za vreme rata u Zemunu čuvana kompletna biblioteka nekih manastira iz Hrvatske jer su sami procenili da im je bezbednije da u Beogradu čuvaju svoje knjige.
- To je dokaz da su Srbi čuvali ne samo svoje, nego i hrvatsko nacionalno blago. To im je, naravno posle vraćeno - navodi.
Identičan stav ima i Nikola Kusovac, kustos Nacionalnog muzeja, koji je lično učestvovao u spasavanju kulturnih dobara iz Hrvatske početkom devedesetih, a posle radio na njihovoj restauraciji.
- Lično sam bio svedok kad je iz zapadne Slovenije i Krajine sklanjano naše nacionalno blago da divljaci ne naprave ono što su inače radili. Oni koji su palili i rušili, pto sam svojim očima gledao, isti su oni koji nam traže da im sada to vratimo da nam čuvaju... Moje mišljenje je da se nisu stekli uslovi za vraćanje - navodi on.
Izvor: Alo