Na ovaj korak predsednika Vlade praktično je naterala ucenjivačka politika komšija, koji koriste svaku priliku da nas sapletu u pregovorima o članstvu u EU i da našu državu i njega lično diskredituju u diplomatskim krugovima.
Država ostaje pri stavu da ništa neće menjati u poglavlju 26, jer su sve obaveze koje je preuzela Srbija u ovoj oblasti već ispunjene.
Međutim, kako saznaju Novosti, osim "treniranja mišića" na Srbiji, blokada Hrvatske ima i drugu pozadinu i usko je povezana sa onim što se poslednjih dana dešava na relaciji Beograd - Moskva.
Komešanje u zapadnim centrima moći i spuštanje hrvatske rampe poklopili su se s najavom da će Vučić putovati u Rusiju 21. decembra, gde bi trebalo da se dogovori o nabavci ruskog naoružanja - šest aviona "mig 29", 30 modifikovanih tenkova T-72 i 30 borbenih oklopnjaka.
Da je odluka Zagreba isključivo politička, potvrdili su i u ministarstvima kulture i prosvete, odakle poručuju da je Srbija uradila sve što je potrebno za otvaranje poglavlja 26.
- Na polju kulture nema otvorenih pitanja između Srbije i Hrvatske. Postojali su neki nesporazumi u vezi s vraćanjem imovine SPC koje su komisije dveju zemalja uspešno rešavale. Ali hrvatska komisija je rasformirana, a novu još nisu imenovali - za isti list kažu ministr kulture i informisanja Vladan Vukosavljević.
Ministar prosvete Mladen Šarčević poručuje da naša zemlja u obrazovanju i pravima nacionalnih manjina ima standarde bolje od nekih zemalja EU:
- Ovo je politički hir Zagreba. Sve zahteve nacionalnih manjina ispunili smo, čak i više od onoga što se traži iz EU u toj oblasti.
Premijer Hrvatske Andrej Plenković ponovio je da nema ničeg dramatičnog u tome što je njegova zemlja blokirala otvaranje poglavlja 26 i dodao da uskoro očekuje smirivanje tenzija.
- Imamo očekivanja koja Srbija treba da ispuni kada je reč o pravima hrvatske nacionalne manjine. Posebno kada je reč o osnovnoškolskim i srednjoškolskim udžbenicima, gde može pokazati određeni signal, i tada će se pregovori o tome otvoriti.
Ambasador Nemačke u Srbiji Aksel Ditman veruje da će naša zemlja uskoro otvoriti i poglavlje 26:
- Uspeli smo da otvorimo dva poglavlja, i to je pozitivno, jer pokazuje da postoji dinamični proces proširenja. Nadali smo se da ćemo otvoriti i treće. Verujemo da uslovi postoje i nastavićemo da diskutujemo o tome sa evropskim partnerima. Što se tiče bilateralnih pitanja, to treba rešiti i to jeste bitno, ali to je nešto što treba da se rešava van procesa proširenja EU. Članica Predsedništva SNS Vladanka Malović najoštrije je osudila "brutalnu hajku koju predstavnici hrvatske vlasti, političari i mediji vode protiv Vučića". - Ne čudi me što hrvatskim zvaničnicima smeta jasna i nedvosmislena poruka Vučića da Srbija više nikada neće dozvoliti ponižavanje svoje države i svojih građana, i što im je, prvi put otkako se pamti istorija srpsko-hrvatskih odnosa, u lice sasuo sve činjenice fašističke politike koju vodi Hrvatska. Inače, osim Hrvatske, i Bugarska i Rumunija načelno su na sastancima Radne grupe za proširenje (KOELA) iznosile izvesne rezerve prema otvaranju poglavlja 26, ali one ne bi zakočile proces da je Zagreb glasao pozitivno - saznaje isti list u Briselu. Predstavnici Sofije i Bukurešta izneli su stavove i očekivanja od Srbije, pre svega kada je reč o korišćenju jezika manjina u školama i verskoj službi, ali to nije bila prepreka za konačnu saglasnost za otvaranje poglavlja, jer su im bile dovoljne garancije koje su dobili od Beograda.