Povodom 75. godišnjice Odeljenja za kartografiju američke obaveštajne službe CIA objavljene su karte koje su njima bile značajne u poslednje tri četvrtine veka. Evo koje su karte bile u fokusu američkih obaveštajaca 1970. godine.
Američka Centralna obaveštajna agencija (CIA) deklasifikovala je sredinom decembra svoje karte, i to povodom 75. godišnjice obaveštajnog kartografskog centra. On je počeo da radi u oktobru 1941. godine, dok CIA-e još nije bilo, ali je bio važan zbog rata koji je već trajao u Evropi, a za koji je dan udario i na američke obale. Karte se rade u skladu s ključnim svetskim krizama pa se može videti precizna karta Kube 1962. godine u doba izbijanja raketne krize. Bivša Jugoslavija postaje sve zanimljivija 1970-ih godina, a posebno je intrigantan izveštaj CIA-e od 20. novembra te godine koji govori o jačanju decentralizacije te predviđa da zbog toga nije jasna "stabilnost u posttitovskom razdoblju".
Karta konfiguracije terena SFRJ (Foto: Flickr) "Aspiracije Hrvata za samostalnom Hrvatskom glavni su izvor napetosti u jugoslovenskom političkom sastavu", navodi se. Hrvati su nacionalisti, sa izuzetkom Dalmatinaca koji su bliži jedinstvenoj državi. Posebno je indikativna rečenica koja ističe: "Nakon Titove smrti ostaće samo Armija" govoreći o sve snažnijoj ulozi republika. I na Sloveniju se gledalo kao na republiku koja je sklona vezama sa Zapadom, ali je premalena za razdor. Hrvatska ipak to može, a ključan je argument ekonomski doprinos Hrvatske tadašnjoj federaciji koji je nesrazmeran s njezinim uticajem. Za Jugoslaviju se već tada tvrdi da se može definisati kao Velika Srbija, piše Jutarnji. Karte SFRJ pojavljuju se od 1981, nakon Titove smrti jer je CIA još 1970. bila svesna da će se Jugoslavija raspasti.
Karta etničkog sastava BiH (Foto: Flickr) Kompletnu zbirku Odeljenja za kartografije američke službe možete pogledati
OVDE. Izvor: Jutarnji