Predsednik Putin je podigao 55.000 vojnika na granicu sa Ukrajinom kako bi zaštitio Krim. On je odluku doneo u trenutku zategnutih odnosa između Kijeva i Moskve što predstavlja odgovor na provokaciju ukrajinskog predsednika Petra Porošenka.
Vojska Ukrajine je juče započela dvodnevne raketne probe u južnom delu zemlje na svega 30 kilometara od Krima, što je veoma razgnevilo Rusiju, pa je povećala stepen borbene gotovosti.
- Vojni brodovi Crnomorske flote, koji su zauzeli položaje u blizini zapadne obale Krima, pomoću aviona formiraju praktično neprobojan štit od neprijateljskih raketa. Ukrajini neka bude jasno da će Rusija oboriti sve rakete koje se nađu u zoni letova iznad Simferopolja i Odese – poručeno je iz ministarstva odbrane u Moskvi. Zatim je doneta odluka o slanju kopnenih snaga Ruske Federacije.
Međutim, Ukrajinci su nastavili sa provokacijama ne razmišljajući o posledicama.
-Raketni sistemi su raspoređeni. Sve ide po planu, testiranja teku mirno i glatko, a izvodimo ih u skladu sa međunarodnim pravom. Niko nema šta da nam zameri – rekao je zvaničnik Ukrajine Vladimir Križanovski.
Ipak, Putin poručuje da njegovoj zemlji i narodu niko ne može da preti.
- Rusiji su potrebni prijatelji. Ne želimo sukob ni sa kim, ali nećemo tolerisati pokušaje da se nanese šteta našim nacionalnim interesima i suverenitetu- naveo je Putin u godišnjem obraćanju Federalnoj skupštini.
Rusija i Ukrajina su u sukobu još od 2014. godine kada je Krim referendumom odlučio da se pripoji Rusiji, odnosno odvoji od Ukrajine.
Ovako je počeo krvavi konflikt
16.marta 2014. godine, održan referendum na Krimu.
Narod izglasao otcepljenje od Ukrajine i pripajanje Rusiji.
Dve nedelje kasnije počeo je građanski rat u Donbasu.
Poginulo oko 30.000 ljudi u Donbasu.
Zapad optužuje Rusiju kako navodno sprovodi “agresiju”.
Zapad uvodi sankcije pojedincima i preduzećima iz Rusije i sa Krima.
Rusi uzvraćaju zabranom uvoza hrane iz država koje su im uvele embargo. Kako se u Dnjepropetrovsku orila „Kaćuša” pogledajte OVDE.
Izvor: Mediji