Najnovije

Da li će ruska ekonomija izaći iz krize?

U ponedeljak 19. decembra Evropska unija je produžila sankcije protiv Rusije na još šest meseci, tj. do 31. jula 2017. Produžene ekonomske sankcije imaju svrhu da ograniče pristup ruskim preduzetnicima glavnim evropskim tržištima, stavlja se embargo na trgovinu oružjem (uvoz i izvoz) sa Rusijom, znatno se otežava Rusiji nabavka sofisticiranih tehnologija i usluga koje se koriste za istraživanje i preradu nafte i naftinih derivata, itd. Sankcije su usmerene protiv glavnih ruskih državnih banaka kao i protiv nekih vojnih i energetskih kompanija.

Rublja (Foto: Pixabay)

Ekonomske sankcije su prvobitno nametnute Rusiji u julu 2014. zbog navodne ruske umešanosti u rat u Donbasu. No usprkos sankcijama, ruska ekonomija se sve više oporavlja. Guvernerka Centralne banke Rusije, Elvira Nabiulina, nedavno je objavila da se očekuje mali rast BDP-a u zadnjem kvartalu ove godine. Optimizam ekonomista iz Centralne banke bazira se na proceni da će cene nafte iznositi barem 40 dolara po barelu. 
Još pre nekoliko nedelja ruska vlada je potvrdila da se ekonomija brzo oporavlja od posledica krize, a uskoro će ponovo biti na stazama rasta. "Najgore je iza nas što se tiče ruske ekonomije", izjavio je pre nekoliko nedelja prvi potpredsednik vlade Igor Šuvalov. Uveren je da će sledeće godine ruski BDP rasti za 1 odsto i da je došao kraj trenda smanjenih prihoda. Prema Šuvalovu, u 2017. poboljšanje životnog standarda osetiće sve grupe društva.
Stručnjaci tvrde da ruskoj privredi pomaže globalni rast cena nafte koji neutrališe učinak sankcija Sjedinjenih Država i EU, ali takođe tvrde da oporavak ruske ekonomije neće biti brzinski. No, popravci stanja u ruskoj ekonomiji bi mogao da pomogne i dolazak na vlast nove američke administracije Donalda Trampa od koje se očekuje relaksacija odnosa sa Moskvom. 
Iako aktuelne cene nafte variraju oko 55 dolara po barelu, iz Centralne banke poručuju da će se ukupni ruski BDP na kraju 2016. smanjiti za 0.7 odsto, ali zato bi sledeće godine trebao da raste do 1 odsto. Tvrdnje Centralne banke se slažu sa mišljenjem izvršne direktorke MMF-a Kristin Lagard da bi Rusija mogla da bude na putu održivog oporavka s tim da bankarski sektor treba učiniti više kako bi podstakao kreditiranje. Te opaske je Lagard iznela krajem novembra na sastanku sa Vladimirom Putinom na marginama samita APEK-a u Peruu.
Građani u Rusiji tek moraju da osete ekonomsku stabilizaciju i napredak. Ruske državne statistike pokazuju da je maloprodaja proizvoda i usluga pala za 4.4 odsto u oktobru ove godine u odnosu na 2015. Prema istom izveštaju Rosstat-a, kapitalne investicije su se smanjile za 2.3 odsto u odnosu na početak 2016. dok su plate u realnom sektoru nešto rasle. Ipak, stvarni dohoci prosečnih građana ili padaju ili ostaju više manje jednaki. Stopa inflacije koja trenutno iznosi 5.8 odsto nastavlja da obezvređuje plate i penzijegrađana. Stopa nezaposlenosti iznosi 5.4 odsto. Udeo vladinog duga u BDP-u iznosi 17.7. Ruski nominalni BDP iznosi 1.326 biliona dolara,a nominalni BDP po glavi stanovnika iznosi oko 11.000 dolara. Rusi imaju pozitivni trgovinski balans (odnos izvoza i uvoza) u iznosu od oko 66 milijardi dolara.
Ruskoj ekonomiji bi pomogle strukturne reforme poput kasnijeg penzionisanja radne snage kako bi se stabilizovao penzioni sistem, veća fleksibilnost tržišta rada i veća nezavisnost institucija pri donošenju odluka i obavljanju svakodnevnih poslova. No, iako je ekonomsko stanje daleko od idealnog, doba najgore krize je prošlo. Rusija je očuvala svoju ekonomiju od sloma i izborila nezavisnost u odnosu na Zapad što je veliki politički trijumf ruskog državnog rukovodstva. Izvor: Pravda

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA