Ako je vaš odgovor da, onda ćete možda uskoro imati svoju šansu. Naučnici su došli do jednostavnog testa krvi koji može tačno predvideti da li će neko umreti u narednih pet godina.
Kako prenosi britanski Dejli mejl. naučnici su otkrili marker u krvi koji detektuje takozvane “gradivne elemente“ raka, hronične bolesti srca i niz drugih teških bolesti. U stvari, stručnjaci kažu da je novi test krvi mnogo tačniji u proceni neposredne smrti nego bilo koji prethodni metod.
Ovaj sajt je istakao da je tim međunarodnih istraživača prikupio podatke između 1997. i 1999. godine od 6.545 muškaraca u dobi između 45 i 69 godina. Učesnici u studiji su praćeni do 2015. godine, da bi videli da li su preživeli ili umrli.
Da li je smanjenje upale ključ?
Istraživači su tražili markere za upale, uključujući i novu metodu – interluekin-6 (IL-6). Oni su takođe ispitali i dva druga markera: C-reaktivni protein (CRP) i α1-acid glikoprotein (AGP).
U prethodnom istraživanju, naučnici su otkrili da je marker najjači predskazatelj smrti u roku od pet godina. Međutim, u novoj studiji – koja je objavljena u časopisu Canadian Medical Association, naučnici su otkrili da je IL-6 mnogo precizniji predskazatelj.
Vodeći istraživač najnovije studije, profesor Arkana Sing-Manoks sa Univerzitetskog koledža u Londonu, je rekao da je ovo novo otkriće “uzbudljivo.“
“Istraživanje biomarkera brzo napreduje, i važno je sprovesti provere kao one u našoj studiji, da se oblikuje buduće istraživanje,“ rekao je on za Dejli mejl.
U povezanoj izjavi, dr Pol Ridker iz Medicinske škole Harvard je rekao: “Otkriće biomarkera je od ključne važnosti za razmišljanje o novim ciljevima lečenja.“ On je dodao da po pitanju AGP, CRP i IL-6, još uvek nije sigurno da li će smanjenje zapaljenja “smanjiti stope kardiovaskularnih pojava,“ uključujući iznenadnu smrt.
Otkriće biomarkera dolazi za petama 5-minutnom onlajn testu koji su razvili naučnici koji tačno određuje kakve su šanse neke osobe da umre u narednih pet godina. UbbLE – pokrenut prošle godine – je dostupan onlajn i besplatan je, a zahteva od vas da odgovorite na samo 11 pitanja ako ste žena ili 13 ako ste muškarac.
Šta ako vas vlada natera da se testirate? Šta bi uradili sa informacijama?
Dok naučnici i istraživači mogu da se hvale ovom novom informacijom kao korisnom u određivanju i lečenju bolesti, neki veruju da takve predviđajuće informacije mogu koristiti, recimo, zdravstvena osiguranja da ili odbiju ljude ili da im naplate mnogo više u smislu mesečne premije.
Takođe, moglo bi doći do zloupotrebe informacija od strane vlada – pogotovo kada je reč o određivanju medicinske nege i beneficija. Vladine zdravstvene organizacije, naoružane informacijom da osoba neće živeti još dugo, bi mogle da odbiju da plate određenu drugu medicinsku negu, kao što su posekotine i slomljene kosti koje zahtevaju hitno lečenje.
Ipak, drugi ne veruju da su takvi testovi uopšte korisni. A neko može poginuti u saobraćajnoj nesreći na dan kad se testirao.
Onda, tu su i oni koji kažu da nema potrebe znati kada ćete umreti kada ćete svakako umreti u određenom vremenskom periodu. Ovi ljudi zagovaraju da se život živi punim plućima svaki dan, i da zaista nije bitno “koliko vremena“ vam je ostalo.
Ali šta ako vlade budu zahtevale da se obavi ovaj test krvi – kao što zahtevaju da se deca vakcinišu i zabranjuju da se na etiketama na hrani navode GMO sastojci? To bi samo ukazalo na to da vlada ima neku sebičnu svrhu da zna ono što vi lično zaista ne želite da znate.
Izvor: Webtribune.rs