Tu vest je objavila agencija UPI, a preneo hrvatski "Večernji list". Prema tvrdnji u izveštaju tog portala, oružja su postavljena u područjima Tibeta i zapadne regije Sinđijang uz sisteme kontrole i ranog upozoravanja.
"Kanva" je citirao izvor iz Indijskog ratnog vazduhoplovstva koji je naveo da su kineske jedinice postavile borbene avione "Đijan-11" i "Đijan-10", kao i letelicu za rano upozoravanje "Kongđing-500". Ovakav potez najverovatnije dolazi kao odgovor na skorije nagomilavanje indijskih snaga na kineskoj granici o čemu više možete da pročitate OVDE.
Navodi se da je prvi pomenuti borbeni avion poznat i kao "Šenjang J-11" i da se radi o mlaznjaku koji je Kina proizvela 1998, a izgrađen je kako bi se suprotstavio lovcima četvrte generacije kao što su "Mekdonel Daglas F-15 igl" i "Jurofajter tajfun".
U izveštaju stoji da je drugi borbeni avion, poznat i kao "Čengdu J-10", laki lovac-mlažnjak dok KJ-500 može da bude opremljen sistemom ranog upozoravanja.
Tvrdi se da je u gradu Korli u Sinđijangu Kina navodno postavila jedinicu odgovornu za lansiranje balističkih raketa srednjeg dometa, a da je u gradu Hotanu na severozapadu Sinđijanga postavila J-10 i strateški bombarder H-6K.
U izveštaju je izneta tvrdnja neimenovanih izvora da je vojska podignuta s ciljem jačanja spremnosti u slučaju mogućeg sukoba s indijskom vojskom, izjavili su izvori.
Report: #China Military Buildup Seen at India Border | @GlobalAsianista@UPIhttps://t.co/zjY1PFsaHipic.twitter.com/yXGDDl5EvP
— RealClearDefense (@RCDefense) December 8, 2016
Osnivač "Kanve" Andrej Čang je izjavio da je vojno pojačanje postavljeno zbog mogućeg protivnapada, prenosi "Večernji" vest koju je objavio UPI.
Izvor: TanjugChina military buildup seen at India border https://t.co/wmREHKoD7gpic.twitter.com/cKpALGFA5z
— EL AN (@DiasporaEL) December 7, 2016