Najnovije

PEKARI VAS LAŽU: Evo kako da prepoznate pravi crni hleb!

Prosečn stanovnik Srbije godišnje pojede 105 kilograma hleba što daje pekarima veliku mogućnost za malverzacije.
Ovakav ćete teško naći za manje od 100 dinara (Foto: sxc)

Ovakav ćete teško naći za manje od 100 dinara (Foto: sxc)

Tamna boja nije pokazatelj kvaliteta hleba, jer je često to samo karamela ili veštačka boja. Istina, mnoge pekare počele su u poslednje vreme da proizvode pravi, zdrav, težak crni hleb sa 95 odsto ražanog ili ječmenog brašna, ali na rafovima i dalje mogu da se nađu vekne koje su crne isključivo zbog dodavanja veštačkih boja. Nedovoljno obavešten kupac lako može da bude obmanut, jer između pravog i lažnog crnog hleba često nema velike razlike ni u ceni. "Pekar ima pravo da napravi hleb kakav god želi, ali mora da ga nazove adekvatno njegovom sastavu. Oko 95 odsto specijalnih vrsta hlebova je upakovano i trebalo bi da imaju jasnu deklaraciju, ali istina je da na mnogima ne stoje procenti, a trebalo bi. Ako već piše da je hleb ražani, dajte da vidimo i koliko procenata ražanog brašna ima u sebi", kaže Zoran Pralica, predsednik Unije pekara Srbije. U pokušaju da povećaju profit, pekari obmanjuju građane na više načina. "U dosadašnjim analizama hleba ustanovljeno je da sastav hleba ne odgovara uvek deklaraciji, da se prodaje hleb manje gramaže od one koja je propisana, sa viškom vode i sa znatno više aditiva nego što je potrebno. Obmanjivanje kupaca crnim hlebom veoma je opasno, posebno za dijabetičare koji sa ovakvim obojenim hlebom unose mnogo više šećera nego što bi smeli", kaže nutricionista Jovana Novaković.

Najčešće prevare

  • Dodavanje aditiva koji proizvodu daju vveću zapreminu i izdašniji izgled
  • Ubacivanje veštačkih boja
  • Smanjivanje gramaže
  • Upotreba lošijeg brašna nego što je propisano
  • Nenavođenje svih sastojaka na deklaraciji

Osobine pravog crnog hleba:

  • Tvrd, zbijen, ima vrlo blagu vlažnost
  • Ima blag miris mekinja
  • Sredina ima grublje pore
  • Nikako ne može biti vazdušsast, elastičan

Beli hleb

Ovaj hleb ima najmanju prehrambenu vrednost i često sadrži skrivene količine šećera i soli i ima visok glihemijski indeks. Nakon što pojedemo jednu krišku belog hleba, sećer u krvi naglo naraste pa opadne, i zbog toga osećaj sitosti kratko traje.

Hleb od mekinja

Najmanje 7% mekinja preporučuje se osobama koje imaju problema sa varenjem, jer je pun vlakana koja podstiču rad creva. Dobar je za trudnice jer sadrži trećinu potreba za folnom kiselinom.

Integralni hleb

Integralni hleb je zapravo beli hleb pomešan s brašnom od drugih žitarica, sa mekinjama ili klicama. Ima nešto više vlakana, vitamina i minerala od belog hleba, ali nije zdrav kao crni.

Ražani hleb

Ako ima više od 20% pšeničnog brašna, to mora da stoji na deklaraciji. Mešani ražani hleb mora da ima 30% ražanog brašna. Sadrži mogo vitamina i minerala, bogat je vlaknima, lako se vari, a zbog nižeg glihemijskog indeksa stvara dugotrajan osećaj sitosti, pa je dobar za sve koji drže dijete.

Heljdin hleb

Najmanje 50% heljdinog bražna. Mešani heljdin hleb mora da ima najmanje 30% heljdinog brašna. Belančevine heljde su kvalitetnije od belančevina žitarica, sadrži vitamine B1 i B2. Ne sadrži gluten, pa je dobar za sve koji imaju problem sa celijakijom.

Hleb sa ovsenim pahuljicama

Najmanje 15% ovsenih pahuljica

Mlečni hleb

Najmanje 50 % vode zamenjeno mlekom

Hleb sa suvim grožđem

Najmanje 10% suvog grožđa

Hleb produžene svežine

Mora da traje najmanje pet dana.

Hleb sa pšeničnim klicama

Najmanje 10 % pšeničnih klica
Pročitajte još:
Izvor: Blic

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA