Najnovije

Turski napad na Alep je poruka Vašingtonu

Krimski politički analitičar Sergej Jermakov u intervjuu za Sputnjik ističe da je sve što kažu turski zvaničnici izgovor za realizaciju planova Ankare, koja želi da proširi teritorije pod kontrolom Turske.
Alep (Foto: RIA Novosti)

Alep (Foto: RIA Novosti)

„To je glavi cilj Ankare. Rusko Ministarstvo odbrane je svojevremeno izjavilo da Turska gomila snage na granici sa Sirijom. To bi moglo značiti da ova zemlja planira još veću ofanzivu na Siriju i da je napad na Alep samo ’prva proba‘“, smatra Jermakov. Komentarišući činjenicu da su Sjedinjene Američke Države pozvale Tursku da prekine napade na kurdske snage u provinciji Alep, Jermakov kaže: „Napad na Alep je poruka Vašingtonu da mora da se opredeli. Koga Amerika ipak podržava — Tursku ili Kurde? Iako Vašington i dalje podržava Kurde, jasno je da SAD pre svega vode računa o sopstvenim interesima u regionu. Erdogan pokušava da ubedi Ameriku da bi upravo Turska mogla da sprovodi američke interese na Bliskom istoku. Zato su Turskoj potrebni vojni uspesi i zato su saudijski avioni već stigli u tursku avio-bazu na granici sa Sirijom.“ Jermakov naglašava da Vašington i Brisel nisu osudili Tursku zbog njenih opasnih geopolitičkih poteza. „U ovom slučaju ne mislim samo na napad na Alep, već i na obaranje ruskog aviona. Erdogan je svestan toga, zato koristi sve jaču retoriku, a Turska indirektno opstruiše ugovor o prekidu vatre, koji je postignut u Minhenu. Očigledno je da do prekida vatre neće doći jer će se većina učesnika konflikta tobože boriti protiv terorista, ali za njih pojam ’teroristi‘ znači ’lični neprijatelji‘. Recimo, cilj Saudijske Arabije je rušenje Asada.“ Analitičar smatra da se trenutno Turska ponaša veoma neodgovorno, i da bi njena strategija mogla da dovede do poraza Erdogana. Mihail Smolin iz ruskog instituta za strateška istraživanja ocenjuje da Turska i Saudijska Arabija žele da Sirija u njenim sadašnjim granicama više ne postoji. „Rijad je spreman da učestvuje u kopnenoj operaciji ukoliko Ankara bude odlučila da započne ofanzivu, jer Saudijci nemaju kapacitet da sruše Asadov režim. Turska bi želela da se operaciji pridruži NATO, ali po mom mišljenju Alijansa nije spremna za kopnenu ofanzivu. Recimo, zbog Grčke, koja stalno kritikuje Tursku, jer turski avioni redovno narušavaju njen vazdušni prostor. Stoga Ankara traži saveznike u muslimanskom svetu, u zemljama koje su, između ostalog, protiv širenja uticaja Irana.“ Smolin smatra da je Moskva protiv kopnene operacije u Siriji jer bi ona značila rat svih protiv svih. „Ovakav rat ne bi završio za nekoliko meseci, i ceo region bi bio uvučen u konflikt. U takvoj situaciji Rusija i SAD ne bi mogle da brzo i efikasno utiču na situaciju. Ali dok nije došlo do kopnene operaciji, postoji nada da će Sirija ostati u njenim granicama a poraz ID će doprineti političkom rešavanju sirijske krize. Nažalost, za Tursku i Saudijsku Arabiju ID je postao sporedno pitanje. Za njih je ova teroristička organizacija samo izgovor kako bi se umešale u situaciju i ostvarile sopstvene ciljeve“, zaključuje Smolin.
Pročitajte još:OBAMA PUTINU: Prekinite napade protiv sirijske opozicijeNEMA ZAUSTAVLJANJA: Sirijska armija nastavlja sa „čišćenjem“ LatakijeOFANZIVA ASADA: Sirijska vojska ušla u Raku, razbija uporišta terorista
Izvor: rs.sputniknews.com

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA