LONDON - Iako je britanski premijer Dejvid Kameron izjavio da se njegov kabinet složio da na referendumu podrži ostanak Britanije u reformisanoj Evropskoj uniji, jasno je da to pitanje stvara podele u kabinetu, što su britanski ministri danas izneli na videlo najavivši planove da se založe za izlazak zemlje iz EU. Šest britanskih ministara iznelo je takvu nameru u izjavama koje su danas objavili britanski listovi, a jedan od njih je i ministar pravde Majkl Gouv, koji je rekao da je EU „zaglibljena u prošlosti”, prenosi londonski „Fajnenšel tajms”.
Kameron je Gouvovu odluku opisao kao „razočaravajuću”, navodi britanski list, dodajući da su njih dvojica bliski prijatelji, te da će ministar pravde dati izvesnu intelektualnu težinu kampanji za izlazak iz 28-članog bloka. I dok se Dauning strit pita da li će se i gradonačelnik Londona iz redova Konzervativne stranke Boris DŽonson pridružiti šestočlanoj grupi ministara koji zagovaraju takozvani Bregzit, debata u vrhu stranke dobija na zamahu. Ministarka za zapošljavanje Prajti Petel napisala je u autorskom članku za list „Mejl on Sandej": „Verujem da budućnost Britanije možemo sačuvati samo ako ponovo postanemo istinski suverena zemlja, sa britanskim zakonima koji se sačinjavaju u britanskom parlamentu u interesu britanskog naroda”. Istovremeno, ministarka za Severnu Irsku Tereza Vilijers izjavila je da „postoje opasnosti sa obe strane debate”, ali da je „bezbednija opcija napuštanje EU”, s tim da bi Britanija, predlaže ona, potom mogla da pregovara o novom sporazumu zasnovanom na slobodnoj trgovini i saradnji. Među ostalim članovima britanskog kabineta koji nisu za ostanak u sastavu EU su ministar kulture i bivši pomoćnik Margaret Tačer DŽon Vitingdejl, ministar za rad i penziona pitanja Ian Dankan Smit i predsednik Donjeg doma parlamenta Kris Grejling. U međuvremenu su i drugi evroskeptični ministri u kabinetu objasnili da su nevoljno odlučili da podrže Kamerona, a jedan od takvih je i ministar trgovine Sadžid DŽavid koji je rekao da će za ostanak Britanije u EU glasati „teška srca” i „bez entuzijazma”. DŽavid, dugogodišnji evroskeptik i verni pristalica Margaret Tačer, upozorio je pri tom da bi odlazak iz Unije mogao da doprinese „ekonomskim potresima” u zemlji. Evroskeptični stav ponovio je i ministar odbrane Majkl Felon, mada je napomenuo da ruska pretnja i uspon Islamske države znače da nije trenutak za presecanje veza sa ostatkom Evrope i „skrivanje ispod jorgana”. „Postoje ljudi u EU koji žele usklađivanje i centralizovanje i hoće da nas na to prinude. Žele federalniju Evropu. Ali ja ću umreti kao evroskeptik”, rekao je on za današnje izdanje „Sandej telegrafa”, prenosi Tanjug. Kameron je nakon jučerašnjeg sastanka kabineta najavio da će se referendum o ostanku Britanije u Evropskoj uniji održati 23. juna. „To će biti jedna od najvećih odluka sa kojom će se ova zemlja suočiti tokom našeg života”, rekao je Kameron ispred Dauning strita nakon dvočasovnog sastanka kabineta, dodavši da će Britanija biti „sigurnija, snažnija i bolja” u EU, te da su ustupci koje je ispregovarao sa liderima Unije u petak dali toj zemlji „najbolje od oba sveta”.
Pročitajte još:TURCIMA SE LOŠE PIŠE: Ameri peru ruke od Erdogana, on ipak najavljuje napad!ASADOVI SATIRU: Bitka za Daru – artiljerija nema milosti! (VIDEO)
Izvor: Tanjug / Politika
Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.