Zakon o saradnji sa NATO zaoštrio je podele u Srbiji na pristalice Zapada i Rusije, a smirivanju tenzija nije doprinela ni tragedija u Libiji.
Protest protiv NATO (Foto: Jutjub)
Pitanje odnosa Srbije sa NATO toliko je uzburkalo javnost, da su u roku od tri dana organizovana čak dva skupa sa različitim porukama. Prvi je usledio istog dana kada je predsednik Srbije Tomislav Nikolić potpisao Zakon o saradnji sa Alijansom. Na Andrićevom vencu okupilo se preko 10 000 ljudi, noseći transparente sa natpisom „NATO je ubica naše dece” i zastavama sa likom Vladimira Putina. Organizator je bila organizacija „Zavetnici“, uz podršku Obraza, Dveri i DSS-a. Već danas, u Beogradu će biti održana sveobuhvatna konferencija Centra za evroatlantske studije (CEAS), čija je tema uticaj Rusije na demokratizaciju i evrointegracije Srbije. Jelena Milić iz CEAS-a kaže da je prerano govoriti o uticaju događaja u Libiji na konfrontacije u Srbiji, jer „ne znamo šta je MSP tamo sve radio“. S druge strane, lider SNP-a Nenad Popović smatra da je pogibija srpskih državljana u Libiji velika lična i državna tragedija i da će svakako imati uticaja. Istovremeno, ministar za rad Aleksandar Vulin juče je, upitan da li će pripadnicima Ruskog humanitarnog centra u Srbiji biti date iste privilegije kao i NATO, najavio da će se „o privilegijama razgovarati prilikom posete ruskog premijera Dmitrija Medvedeva“. Vulin je istakao da Srbija ostaje vojno neutralna, kao i da će i ove godine 24. marta obeležiti godišnjicu agresije NATO pakta, odnosno početka bombardovanja Srbije 1999. godine.
Pročitajte još:RUSKE TELEVIZIJE PROBIJAJU CENZURU: Evo kako su izveštavale danas (VIDEO)NA HILJADE LJUDI REKLO SVOJE: Ne u NATO! (VIDEO)Protesti desnice, odnos sa NATO utiče na izbore?
Izvor: Blic
Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.