Predsednik Srpskog narodnog pokreta Naši, Ivan Ivanović govori o suđenju za slučaj „Srbomrzci“, odnosu Srbije prema NATO, političkoj situaciji u zemlji i očekivanjima...
Evo već dve godine kako ste na suđenju zbog čuvenog spiska „srbomrzaca“. Dokle je stiglo suđenje i kakve su vam prognoze? Kao što ste rekli, suđenje traje skoro dve godine i za sada kraja mu nema ni na vidiku. Čitav proces je sudska lakrdija i među pravnicima je primer klasičnog političkog progona. Moje hapšenje usledilo je na insistiranje Majkla Devenporta šefa Delegacije EU u Srbiji. U toj sudskoj farsi, koja najviše podseća na Kafkin Proces, ja sam optužen za sasvim suludo krivično delo koje se naziva „progon„. Tužilaštvo me tereti da je spisak srbmrzaca progon svih ličnosti koje su na njemu, tako da se evo skoro dve godine pozivaju ličnosti sa spiska da svedoče da li se osećaju progonjeno i ugroženo. Do sada se niko nije izjasnio da sam bilo koga progonio, niti SNP NAŠI, ali što je još interesantnije par njih je izjasnilo da se oseća ugroženo i pridružilo se tužilaštvu u gonjenju. Moje lične prognoze su da bi svaka presuda osim oslobađajuće bila totalni kretenizam, ali ako uzmemo obzir da se on opak vodi protiv mene, ništa ne bi smelo da me iznenadi. Ja sam trentuno jedina ličnost u Srbiji protiv koje se vodi politički proces, i zasigurno sam jedini koji je ušao u klinč sa svim nevladinim organizacijama i njihovim perjanicama.
Kako gledate na sporazum Srbije i NATO koji je potpisan pre par dana? Sporazum Srbije i NATO o saradnji u oblasti logisitičke podrške predviđa slobodu kretanja i diplomatski imunitet svim pripadnicima NATO u našoj zemlji, kao i priivlegije koje sleduju diplomatama po Bečkoj konvenciji. Što u prevodu znači da NATO vojnici po Srbiji mogu da rade šta hoće i da za to ne odgovaraju. Ukoliko bi u Srbiji bio izvršen neki zločin poput ubistva ili silovanja NATO vojnici ne bi odgovarali za to pred našim zakonom. Takođe sporazum im omogućava da sa našom vojskom razmenjuju poverljive informacije i opremu. Pripadnici NATO i njihova vozila imaće “pravo neophodnog slobodnog prolaza i pristupa kroz čitavu Srbiju ” dok će se ulaz u zabranjene bezbedonosne zone usaglašavati sa našim nadležnim organima. Naglašeno je i da se osoblju NATO na njihov zahtev mora odobriti pristup svim državnim i privatnim objektima u kojima se radi, uključujući i one u kojima se obavljaju ispitivanja i probe. Na ovaj način Vučić je bez volje naroda dozvolio da NATO trupe uđu u čitavu Srbiju i nekažnjeno rade šta hoće. Moramo uzeti u obzir da se na ovaj način Srbija polako uvlači i sa Ruskom Federacijom koja je jedna od retkih zemalja koja štiti interese Srbije.
Šta mislite o sadašnjoj političkoj situaciji u Srbiji? Od 2000. godine Srbijom vladaju marionetske partije koje su pod direktnom kontrolom zapadnih agentura. Ne postoji nikakva razlika između politike koju su vodili DOS-ovci i sada SNS. U Srbiji je politički sistem truo i politka prozpadnih poitičara se svodi na to ko će ući u vlast kako bi se što više nakrao i obezbedio sebi i svojoj partiji beneficije i lagodan život. Ubeđen sam da ni njih same ne interesuje put u EU to im je samo sredstvo preko kojeg dobijaju podršku sa zapada kako bi dolazili na vlast. Naravno ta podrška nije besplatna, i to najbolje možemo videti na primeru Vučića koji je mislio da će sve biti gotovo potpisivanjem briselskog sporazuma. Međutim, njegove muke su tek tada počele, i ucene su sve veće i sve bolnije.
Šta nas očekuje u narednom periodu? Ako se ništa dramatično ne promeni u političkom kursu Srbije, odnosno okretanju od puta ka EU i okretanju ka Rusiji i zemljama Evroazije i BRIKS-a, mislim da će Srbija biti u mnogo goroj situaciji nego sada. Možemo očekivati još veću ekonomsku krizu, otpuštanja, promenu Ustava RS i i izbacivanje KiM iz preambule kako bi što lakše priznali i sami nezavisnost, zatim probleme u Vojvodini i Raškoj oblasti, naseljavanje migranata…
I šta imate da poručite za kraj? Koliko god je situacija crna, ipak postoji izlaz iz nje i alternativa. Rusija nam je pružila ruku i čeka odgovor srpskog naroda.
Pročitajte još: