Nedavni slučaj brutalnoga premlaćivanja Tomislava Šandora (20) u Vukovaru još jednom je Vukovarcima, ali i celoj Hrvatskoj, pokazao koliko je ovaj grad zapravo i danas ranjiv i osetljiv.
Šandor, koji se samo zatekao u pogrešno vreme i na pogrešnom mestu, palicama su pretukla tri mladića navodno srpske nacionalnosti koji su se zatim udaljila u nepoznatom smeru, a njega ostavili da leži na tlu. U istrazi je spomenut i pištolj koji je repetiran na njegovoj glavi. NJegovi roditelji, Katarina i Željko, mišljenja su kako im je sin pretučen samo zato što je Hrvat.
Grad prepun ožiljaka O situaciji u Vukovaru govori i činjenica da je grad još prepun ratnih rana kao i da se na popisu nestalih nalazi i danas nekoliko stotina osoba. Situaciju je dodatno zakomplikovalo i uvođenje dvojezičnosti u grad, odnosno, postavljanje dvojezičnih ploča tako da su usledili neredi, razbijanje ploča… Zbog svega toga svaki od incidenata u Vukovaru drugačije se i gleda i tretira u javnosti. Pri tome je uvek prvo pitanje jesu li u njemu učestvovali i Srbi i Hrvati. Vukovar već godinama u Hrvatskoj ima poseban status i važi kao izuzetno osetljiv grad gde se na svaki događaj, a posebno one s nacionalnim predznakom, gleda s posebnom opreznošću. „Vukovar je u velikoj meri tempirana bomba, ali to očigledno nikome u Zagrebu nije jasno. Ovo nije jedini takav slučaj ali za mnoge od njih se ne zna jer se ćuti u javnosti. Bojim se kako bi neki takav događaj mogao dovesti do eskalacije“, rekao je predsednik Koordinacije udruženja proisteklih iz Domovinskoga rata Grada Vukovara Franjo Šoljić, komentarišući ovaj incident. Govoreći o razlozima ovakvoga stanja kazao je kako je svemu tome pridonela politika koja se vodila u protekle četiri godine, a koja je „podržavala ponašanje pripadnika srpske manjine u gradu i skrivala razna događanja u gradu“. Zbog svega što se događa u gradu, ali i sprečavanja mogućih novih sukoba, Šoljić je pozvao na razgovor čelnike hrvatskih Srba, Vojislava Stanimirovića i Milorada Pupovca. „Trebamo sesti za sto i razgovarati kako bi svi zajedno krenuli u boljem smeru jer ovo nije dobro. Trebaju se uključiti ne samo predstavnici Srba nego i aktualne vlasti. Zajedno moramo naći neka rešenja kako bi se spriječili ti događaji, ali i počela rešavati egzistencijalna pitanja“, rekao je Šoljić.
Više incidenata Ubrzo nakon napada na Šandora, koji je dodatno podgrejao atmosferu u Vukovaru, mogle su se čuti izjave nekih roditelja kako strahuju za sigurnost svoje dece, da ih nerado puštaju u večernje izlaske. Strah ih je kako i njihova deca ne bi postala cilj nekoga brutalnoga napada na ulici ili nekom kafiću samo zato što su „pogrešne“ nacionalnosti ili se nađu u pogrešno vreme na pogrešnom mestu. Proteklih godina u Vukovaru je zabeleženo više incidenata, za koje su jedni uvek govorili da su nacionalno motivisani dok su ih tumačili kao ispad huligana, a koji su izazivali brojne reakcije u celoj Hrvatskoj. Podsetićemo na napad na Đački dom, premlaćivanje gostiju kafića, napad na policajce, incidente među učenicima u školi i autobusima… „Ne mislim da je Vukovar kao tempirana bomba, odnosno, da u gradu postoji mogućnost širih sukoba. Da se u bilo kom trenutku može dogoditi nekakav izgred ili lični ispad to stoji i toga smo svedoci“, kaže gradonačelnik Vukovara Ivan Penava. Govoreći o zadnjem incidentu dodaje kako je on dodatno „podigao temperaturu“ u gradu ali i granice nasilja. Za brutalni napad na Šandora kaže kako je on bio do sada verovatno najbrutalniji i najsiroviji u zadnjih 15-ak godina, kao odgovornima smatra sve i to počevši od lokalne do državne politike, porodice, škole… Smatra i kako ekstremizam, koji postoji kod određenog dela građana, ne priznaje postojanje hrvatske države niti je isti ti ne prihvataju kao svoju domovinu, državu. „Radi se o šačici ekstremista koji neke svoje frustracije ispoljavaju na ovakav način. Radi njih ne bi trebali ispaštati drugi građani bez obzira na nacionalnost. Verujem kako neće izostati reakcija države i da će počinitelji biti primereno sankcionisani jer se radi o stvarima koje su nepoželjne bilo gde. Građani samo žele normalan život, a ovakve izgrede treba tretirati kao ekstremno radikalne i sukladno tome treba i postupiti, odnosno, treba se odnositi prema tome kao nečemu malignom i nepoželjnom“, istakao je Penava.
Policijska prisutnost I zamenik gradonačelnik Vukovara, iz redova srpske nacionalne manjine, Srđan Milaković mišljenja je da u gradu vlada zapaljiva atmosfera, ali i da ona ipak nije toliko kritična kako je neki predstavljaju. Pojašnjava to još svežim sećanjem na rat i ratna stradanja, ali i time da kod ljudi uvek prevlada razum. Ipak, strahuje kako bi neki mogući pojedinačni incident mogao eskalirati. „Frustriran čovek lakše se isprovocira i može da bude, na neki način, okidač za neka događanja. U gradu je svakako zategnuta situacija s tim da postoje trenuci i kada je ta situacija zategnutija i postoji mogućnost da dođe do određenih tenzija." Rekao je Milaković. Govoreći o situaciji u gradu, ovaj nekadašnji član SDSS-a koji je u postupku osnivanja nove političke stranke Srba u Hrvatskoj, kaže i kako je upravo ovakva atmosfera u gradu jedan od razloga zašto neki građani napuštaju Vukovar i Hrvatsku. Uprkos svemu, iz policije smiruju situaciju i navode kako je sigurnosna situacija u gradu pod kontrolom. Već godinama poznato je kako je broj policajaca u Vukovaru veći nego što je potrebno s obzirom na broj stanovnika. Ne sme se zaboraviti ni stalna prisutnost interventne policije na području grada koji su uvek spremni za reakciju. Isto tako već godinama Vukovar važi za jedan od sigurnijih gradova u Hrvatskoj po broju počinjenih kaznenih dela.
Pročitajte još:
Izvor: Al DŽazira