BEOGRAD - Novi javni poziv za privatizaciju Železare Smederevo biće raspisan u petak, 4. marta, saznaje se u Vladi Srbije.
Prethodni javni poziv za privatizaciju Železare, kada se očekivalo da će srpska čeličana biti prodata američkom Esmarku, nije bio uspešan, a umesto toga je odabrano profesionalno upravljanje - HPK menadžment. Tokom posete Kini delegacije Srbije, koju je predvodio premijer Aleksandar Vučić, pojavio se novi potencijalni kupac Železare, kineska kompanija HBIS. Rukovodstvo železare je navodilo da se očekuje da u aprilu sa kineskim investitorom potpišu ugovor. Priliko posete čeličani u Smederevu, premijer je prošle sedmice rekao da se, kada je reč o privatizaciji, nada podršci Evropske unije, koja treba to da odobri. "Kinezi hoće da privatizuju železaru i očekujemo da nam EU pomogne u tome. Ako to izostane, mi smo u ozbiljnom problemu i zato želim da verujem da EU računa na Srbiju i da će na po tom pitanju pomoći. Nama treba samo njihova dozvola i ništa više. Ne trebaju nam njihove pare. Samo dozvole da kineski proizvođač može da radi u Srbiji i da može da prodaje čelik na evropskom tržištu", rekao je Vučić. Premijer je tada podsetio i da Kinezi žele da u Smederevu prave i fabriku šavnih cevi, u koju bi uložili oko 300 miliona evra, i da dramatično uvećaju proizvodnju, sa čim bi imali profitabilnu fabriku. Smederevska železara je pod imenom Sartid prodata 2003. američkom Ju-Es stilu za 23 miliona dolara i do početka 2012. je bila veliki izvoznik i obuhvatala do 13 odsto ukupnog izvoza Srbije. Vlada Srbije je u januaru 2012. godine otkupila Železaru Smederevo od američkog Ju-Es-Stila za simboličan iznos - jedan dolar. Prvi tender za prodaju Železare raspisan je aprila 2012. godine, a drugi u decembru 2014. i nakon neuspešnih pregovora sa američkim Esmarkom na tenderu za upravljanje Železarom je pobedio HPK Inženjering, koji je u aprilu 2015. preuzeo upravljanje srpskom čeličanom na čelu sa Peterom Kamarašom i DŽonom Gudišem. Premijer Vučić ranije je izjavio da bi, ukoliko dogovor sa kineskom HBIS grupom bude zaključen u maju, rast BDP-a Srbije u 2016. mogao zahvaljujući tome da bude čak 2,5 odsto, a u 2017. više od četiri odsto.
Pročitajte još:NOVA ŽRTVA „NAPRETKA“: I FAP je mrtav!RASPAD SISTEMA U KRAGUJEVCU: Nema novog modela ni novih tržišta za „fijat 500L“
Izvor: Tanjug