Najnovije

KOMEMORACIJA U JAPANU: Petogodišnjica sećanja na 18.000 žrtava cunamija (VIDEO)

U Japanu je obeležena peta godišnjica zemljotresa i cunamija koji su odneli više od 18.000 života. Minut ćutanja održan je tačno u 2:46, u trenutku kada je došlo do zemljotresa.
Sećanje na cunami (Foto: Jutjub)

Sećanje na cunami (Foto: Jutjub)

U Natoriju, ovo je praktično jedino uzvišenje, brežuljak podignut pre 96 godina kako bi stanovnici tog priobalnog grada mogli uživati u pogledu na more. Pet godina nakon cunamija, postao je mesto sjećanja. Snimci iz vazduha, napravljeni upravo iznad Natorija i emitovane uživo, prvi su pokazali razmere katastrofe koja je pogodila Japan. Upravo na tom mestu 950 osoba je izgubilo život, a blizu 18.500 je stradalo širom Japana. „Sve što je ovde ostalo od zbijenih kuća tek je poneki temelj. Talas je jednostavno zbrisao celu četvrt. Na vrhuncu, bio je čak dva metra viši od umetnutog brežuljka", javlja reporter Aldžazire Heri Ferfset. Tačno u 2:46 okupili su se na brežuljku kako bi obelježili trenutak kad se zemljotres desio. Na udaljenosti od 150 kilometara severno, u Rikuzentakatia, druga zajednica je na isti način obeležila nemili trenutak. „Još su prisutni bol i ožiljci. Još je mnogo onih koji ne uspevaju krenuti ispočetka“, rekao je stanovnik Rikuzentakate. U državnom memorijalnom centru u Tokiju, slične reči japanskog cara i poruka onima koji su bili prisiljeni napustiti domove zbog nuklearne katastrofe u Fukušimi. „Ulažu se napori da se stanje poboljša, ali srce mi se slama kad pomislim na sve koji se još ne mogu vratiti kući", kazao je japanski car Akihito. Premijer je obećao intenziviranje napora vezanih za obnovu, koja uveliko traje u brojnim oblastima. Ali u velikim delovima zabranjenih zona u Fukušimi malo toga se promenilo. Borba sa kontaminacijom se nastavlja U samom postrojenju, svakog dana je 400 novih tona kontaminirane vode, koju radnici pokušavaju preraditi. Takaši Ota snabdeva radnike u Fukušimi. Kaže da su radovi usporeni zbog nedostatka ljudi spremnih da obavljaju taj posao, iako su uslovi bolji nego u sedmicama nakon katastrofe. „Tada sam najviše osećao nervozu. Kad sam došao u postrojenje, mislio sam da će mi ranije iskustvo pomoći, ali sve vrednosti i pravila koja sam sledio postali su nevažni. Postrojenje je bilo poput ratne zone, a to me je šokiralo", rekao je Takaši Ota, bivši radnik u Fukušimi. U Natoriju, obnova se odvija polako, grade se viši zaštitni zidovi i podižu umetnuta uzvišenja kako bi se minimizovala šteta od budućih valova. Ali ožiljci ne nestaju. Dan sećanja i zajedništva može doneti delimičnu utehu, ali je i podsetnik na to koliko su izgubili pre pet godina. www.youtube.com/watch
Pročitajte još:NOVI REGRUTI RUSKE MORNARICE: Ove „bebe“ miniraju neprijateljska plovila k’o od šaleBOG OBASJAO AMERIKU: Nađene netruležne mošti američkog arhiepiskopa!
Izvor: Aldžazira

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA