Najnovije

PRVI AMERIČKI OBAVEŠTAJAC UPOZORAVA: SAD i Japan samo ratom mogu da spreče nastanak "Velike kineske nacije", a za to nemaju petlje!

Komntatori National Interest i Investor's Business Daily pokušali su da „nacrtaju" kako da se američki diplomatski i vojni krugovi suprotstave rastućoj moći Kine.
Vojna trka Amerike i Kine (Foto: defence.gov)

Vojna trka Amerike i Kine (Foto: defence.gov)

Prvo su ukazali da će ovog proleća Međunarodni arbitražni sud u Hagu razmatrati tužbu Filipina u vezi spornih ostrva u Južno-kineskom moru. Tvrde da će odluka, najverovatnije, biti u korist Manile. Međutim, teško da oduluka suda može izmeniti strategiju, koju Si Đinping smatra ispravnom, piše National Interest. Pravo Kine nad ovim ostrvima aktivno podržava samo stanovništvo. Osim toga, Kina je već nagovestila da je nikakva presuda neće obavezivati. Čak i ako legitimitet kineskih pretenzija bude dovedena u pitanje, šta se može očekivati? Kina može stvoriti novu identifikacinu zonu protivvazdušne odbrane - istu onakvu, kakva već postoji u Istočno-kineskom moru, pretpostavlja saradnik Centra za strateške i međunarodne studije DŽon Hemings. U takvom slučaju, za SAD i njihovog saveznika Japan usvajanje zajedničkih mera će biti od vitalnog značaja. Prvi strateški korak bi bio da američka ratna mornarica ignoriše tako formiranu zonu. To bi poslužilo kao primer Japanu. Moguće je da će američko-japanska alijansa uspeti da na svoju stranu pridobije Australiju i Filipine. Predugo su se svi bojali da priteraju Kinu u ćošak četverostranim akcijama, smatra DŽon Hemings. Međutim, ovakve aktivnosti samo povećavaju napetost, a faktički američko-japanska alijansa ne može uraditi ništa, kako bi sprečila Kinu da sprovodi svoju strategiju, osim da započne rat. Još su manje optimistični stručnjaci iz Investor's Business Daily-a. Osvrćući se na aktivnosti Kine u Južno-kineskom moru, list navodi da su one postale moguće zahvaljujući izgradnji veštačkih ostrva. Na tim ostrvima je Kina instalirala radare, a vodama u blizini ostrva patroliraju ratni brodovi. Osim toga Kina je proizvela "vojna sredstva visokih performansi, uključujući i moderne borbene lovačke avione". Direktor Nacionalne obaveštajne službe SAD DŽejms Kleper smatra da početkom 2017. godine Kina može rasporediti u regionu snažna defanzivna i ofanzivna sredstva. Krajnji cilj ove strategije je realizacija "kineskog sna" o oživljavanju Velike kineske nacije. I teško da neko može sprečiti Kinu u tom naumu. - Kina koristiti svoju šansu: mekoću jedine globalne supersile za vreme Obamine vlasti. Kina vidi, čim mi ne možemo da okončamo rat u Iraku i Avganistanu, onda tek ne možemo da se suprotstavimo agresiji nuklearnog azijskog giganta - zaključuje Investor's Business Daily. Krajem februara je televizijski kanal Fox News, pozivajući se na predstavnike vlasti SAD, objavio da je Kina poslala borbene lovce na ostrvo Vudi, jedno od spornih Paraselskih ostrva (Siša) u Južno-kineskom moru. Na ostrvu je, takođe, raspoređeno nekoliko vazdušno-raketnih sistema HQ-9. Kinesko Ministarstvo inostranih poslova nije ni demantovalo ni potvrdilo ovu informaciju, ali je podsetilo na svoje puno pravo da na svojoj teritoriji razmešta odbrambenu infrastrukturu. Kinesko Ministarstvo odbrane je izjavilo da se sredstava PVO već odavno nalaze na tim ostrvima.
Pročitajte još:SAD: Sankcije protiv Rusije će ostati do „povratka Krima Ukrajini“Nove pobede Trampa
Izvor: Informer  

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA