Tri strane sile - SAD, Francuska i Japan - imaju snage stacionirane u ovoj zemlji, još dve - Kina i Saudijska Arabija - na putu su da postave svoje vojne baze, a jedna strana sila je odbijena.
DŽibuti, Afrika (Foto: Jutjub)
DŽibuti je istočno afrička država sa populacijom od oko 830.000 ludi, 23.000 km2 teritorije i gotovo bez ikakvih prirodnih resursa. Ipak, ova zemlja postaje važan igrač u međunarodnoj areni. Tri strane sile - SAD, Francuska i Japan - imaju snage stacionirane u DŽibutiju, a još dve - Kina i Saudijska Arabija - na putu su da postave svoje vojne baze.
SAD sa oko 4.000 ljudi poseduju najveći vojni kontigent u DŽibutiju, smešten u Kampu Lemonije - jedinoj stalnoj američkoj bazi u Africi. U januaru ove godine Kina je sa DŽibutijem potpisala ugovor o izgradnji vojnih objekata što će biti prva kineska vojna baza u inostranstvu. Poznato je i da je Rusija tražila da uspostavi svoju bazu, ali je odbijena zbog mogućeg sukoba interesa sa Zapadom. Ono što najviše privlači svetske sile u DŽibutiju jeste važan strateški položaj na Aden-Suec kanalu kojim prolazi 20.000 brodova godišnje, odnono 20 odsto ukupnog svetskog izvoza. Osim zbog kontrole nad pomorskim saobraćajem između Azije i Evrope, DŽibuti je važan i zbog blizine potencijalnih kriznih područja kao što su Jemen, Somalija i bliskoistočne zemlje. Američke antiterorističke operacije u Jemenu i Somaliji, francuske mirovne misije u Obali Slonovače i DR Kongu - sve su pokrenute iz baza u DŽibutiju. Strane sile zbog toga ulažu velike napore da održe relativan mir i stabilnost u ovoj zemlji koja je, iako okružena militantnim grupama kao što je Al Šabab, ključna za funkcionisanje svetske privrede. Izvor: Newsweek
Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.