KOPAONIK - Put lakih rešenja vodio bi Srbiju u ambis i zato nikakav kompromis po pitanju politike idemo li u budućnost ili se vraćamo u prošlost neću i ne pada mi na pamet da pravim, poručio je danas premijer Aleksandar Vučić.
"Nema kompromisa, Srbija mora da ide u budućnost, da čuva prijateljstva, ali je jasan put i tip društva kojem želimo da pripadamo, tu razgovora i kompromisa nema", poručio je premijer na Biznis forumu. On je posebno zahvalio onom, kako je rekao, malom broju ljudi, koji su podržali teške reforme, i poručio da nam je potrebno da ujedinimo znanje i pristup i da samo poštenijim odnosom možemo da nastavimo putem reformi i ozdravljenja privrede. U tom smislu je, naveo je, zahvalio Savezu ekonomista i njegovom predsedniku Aleksandru Vlahoviću, koji su, ne računajući na bilo kakav lični ili politički interes, podržali mere Vlade Srbije, koje su bile teške, nepopularne, ali su omogućile fiskalnu konsolidaciju, pomeranje na Duing biznis listi Svetske banke, pohvale međunarodnih finansijskih institucija, ali i izvesno povećanje, odnosno vrahanje plata i penzija, koje su bile smanjene. "Svi bi voleli da se sve što smo planirali uradi, ali da tio uradi neko drugi, a to jednostavno ne može, primetio je Vučić i dodao da je baš zato posebno zahvalan "onom malom broju ljudi koji su naše mere podržali".
Nisam siguran ni sada da smo dobro odlučili o Telekomu
Vučić je izjavio da nije siguran da je vlada donela najbolju odluku da ne privatizuje Telekom. "Da li smo doneli pravu odluku, uopšte nisam siguran. Biće da ni ja nisam imao dovoljno hrabrosti i odvažnosti da utičem na sve druge činioce u procesu odlučivanja da naše rešenje bude drugačije. Možda je u toj odluci 50-50, možda je politički pritisak i pritisak celokupne javnosti doprineo da bude 51-49 da ne prodamo Telekom", rekao je Vučić. Vučić je rekao da bilo potrebno da se ujedinjeno istupi po tom pitanju, a ne da i oni koji se "tobož zalažu" za prodaju Telekoma "sete" da cena nije bila dovoljno visoka. "A inače su govorili da je strašna cena bila 2011. godine, kad smo dobijali 1,1 milijardu evra, a onda su se setili da ni dve milijarde nije dobvoljno za sedam posto više, ali to je Srbija", rekao je Vučić. On je naveo da nije siguran da li treba da se kaje zbog te odluke ili ne, ali da svakako nema povratka nazad. "Sad moramo da se borimo da privučemo manjinske partnere, ponovo da menjamo pristup poslu i radimo na tome kako Telekom da prati svetske trendove", zaključio je Vučić.
Strah od nestabilnosti u regionu, rast nacionalizma
Vučić je rekao da najveći strah ima od nestabilnosti u regionu, ukazujući na rast nacionalističkh i ekstremističkih tendencija. Vučić je kazao da situacija nije idealna ni u Makedoniji, ni Prištini, a ni bilo gde drugo. "Imamo rast nacionalističkih i ekstremističkih tendencija čak i u nekim zemljama EU gde se crnokšuljaši šetaju ulicama. Ponosan sam što to nije kod nas prisutno, ali je vidljiv jasan rast ekstremističkih snaga", podvukao je Vučić. Premijer je istakao da će, iako se mnogima ne sviđa, pre svega zbog njegove prošlosti, uvek biti na strani svog naroda, neće dozvoliti da mu drže patriotske lekcije, i da neće praviti kompromis sa onim snagama koje teže da nas vrate unazad, u sukobe. "NJima ću se suprotstaviti svom energijom, jer znam da bi to uništilo Srbiju", podvikao je Vučić. On je istakao da ne bismo bili prvi narod koji bi zbog toga izgubio pravo na budućnost.
Pročitajte još:GUŽVA NA IZBORNOJ LISTI DS: Šutanovac „visi“, Pavićević ispadaPOPOVIĆ UVERAVA: I dalje ćemo sumnjati u EUOZBILJNE PROMENE: Goran Knežević umesto Gojkovićeve u Skupštini?!
Izvor: Tanjug