Na čak 250 lokacija u Srbiji pronađeno je nekoliko vrsta tartufa. Tačnije, pronađeno je 13 vrsta tartufa, što je skoro polovina svih poznatih evropskih vrsta tartufa.
Međutim, uprkos ogromnom potencijalu ovaj posao u Srbiji je i dalje u početnoj fazi, a o njemu gotovo da niko i ne govori.
Beli tartuf, kuhinjski dijamant, hrana bogova ili jelo aristokrata, kako ga sve nazivaju, najcenjenija je i najskuplja pečurka na svetu iz jednog prostog razloga- ne može se veštečki uzgajati, a jedino njegovo stanište je divljina.
Pored specifičnih uslova za uzgoj, tartufi imaju u jedinstvenu aromu, koja se dobija mešavinom kiše i netaknute zemlje, što daje posebnu draž svakom jelu. A sem gastronomske vrednosti, tartufi su izuzetno zdravi jer obnavljaju sive moždane ćelije i jačaju organizam. Najređi od svih tartufa je beli tartuf, kojeg Srbija ima u izobilju. Najčešće raste u ravničarskim predelima ispod bora i topole. U Srbiji ova skupocena poslastica može se naći u zapadnom Sremu, južnom Banatu, okolini Pančeva, Valjeva, Bora… Potražnja za tartufima je ogromna na svetskom tržištu. U Americi možete naći da srednji hambrger sa tartufima košta 5.000 dolara, a kilogram čokolade posute tartufima čak 6.000 dolara. Izvor: Kurir