- Kao predsednica Hrvatske duboko sam razočarana i zabrinuta prvostepenom presudom Haškog suda u slučaju Šešelj. Sasvim je jasno da je ova presuda, ne samo protivna temeljima i svrsi Suda, već je i duboko štetna za proces uspostavljanja trajnog pomirenja na prostoru jugoistočne Evrope – napisala je Kolinda.
Pisma će, kako se navodi, biti prosleđena i svim državama članicama UN, a u njima Kitarovićeva moli da se posebna pažnja posveti uspešnom završetku rada Tribunala, vodeći računa o temeljnim razlozima njegovog osnivanja i posebno o poštovanju prava žrtava.
– Presuda Šešelju je vrlo opasan presedan za sve druge oružane sukobe u kojima se vojni ciljevi nastoje da ostvare sprovođenjem genocida i etničkog čišćenja. Oslobađanje Šešelja – osnivača nacionalne i verske netrpeljivosti, simbola progona i etničkog čišćenja u Hrvatskoj, BiH i Vojvodini, kao i podstrekača stvaranja “velike Srbije” silom i zločinima, potpuno je protivno ranijim činjenično-pravnim nalazima merodavnih veća Suda.
Kitarovićeva podseća kako je 13. oktobra 2015. tadašnji predsednik Suda Teodor Meron SB uputio pismo u kojem izveštava o ozbiljnom propustu Srbije da poštuje svoje međunarodne obveze, a povodom činjenice kako ona nije sudu izručila troje svojih državljana optuženih zbog zastrašivanja i potkupljivanja svedoka u slučaju Šešelj.
– Očekujemo ne samo da Srbija u potpunosti sarađuje s Tribunalom, nego i da se prestane ignorisati činjenica da se u odnosu prema svedocima u slučaju Šešelj postupalo na nedopušten način – zaključuje hrvatska predsednica.
Prvi čovek radikala Vojislav Šešelj, umesto komentara na pismo Kitarovićeve, za “Novosti” je ponovio da će u petak stići kod nje kao što je i obećao. Izvor: Telegraf