Saudijski odgovor bio je diplomatsko ignorisanje Baraka Obame prilikom posete Rijadu, iako je američki predsednik istakao da neće podržati predlog kongresa.
Ali ko je zapravo kralj Salman i da li on zaista ima veze sa ekstremistima?
Prošlost aktuelnog monarha Saudijske Arabije ispunjena je podrškom ekstremistima, koja se sada prenebregava radi političkih interesa. Bivši zvaničnik CIA Brus Rajdel istako je da je Salmanov režim sponzor mudžahedina, odnosno islamskih "svetih ratnika" koji su u Avganistanu aktivni još od 80ih, kao i bosanskih muslimana tokom jugoslovenskog rata 90ih. U suštini, pre stupanja na presto Salman je služio kao saudijski finansijer fundamentalista na stranim ratištima.
Kao dugoročni guverner Rijada, Salman je često bio zadužen za održavanje reda i mira u kraljevskoj porodici. NJegov polubrat kralj Halid, koji je vladao od 1975. do 1982. godine, oslanjao se na njega za ostvarivanje porodičnih interesa tokom avganistansko-sovjetskog konflikta. Salman je lično podizao donacije za finansiranje mudžahedina.
Rajdel piše: "Salman je imao prisnu saradnju sa kraljevskim vehabijskim sveštenstvom". Još jedan operativac CIA koji je bio stacioniran u Pakistanu krajem 80ih procenjuje da su privatne saudijske donacije krajem 80ih prelazile 20 miliona dolara mesečno. Osim toga, kako piše Rejčel Bronson u svojoj knjizi "Gušće od nafte: Američko škakljivo partnerstvo sa Saudijskom Arabijom", Salman je pomagao regrutovanje boraca za Abdul Rasula Sajafa, salafistu koji je bio mentor i Osame bin Ladena i Halida Šeika Muhameda, organizatora napada 11. septembra.
Istu ulogu, Salman je reprizirao u Bosni 1992. godine, kada ga je brat kralj Fad zadužio da upravlja Saudijskom Visokom komisijom za pomoć Bosni i Hercegovini (SHC). Preko SHC-a, Salman je skupljao donacije sve do 2011., a do 2001. godine organizacija je skupila preko 600 miliona dolara, navodno za humanitarnu pomoć i religijske svrhe, međutim mnogi izveštaji su ukazali da novac služi za kupovinu oružja, uprkos embargu UN-a.
Godine 2001. NATO snage izvršile su raciju objekata SHC-a u Sarajevu, gde je pronađeno pravo skladište terorističkih materijala: fotografije napad 11. septembra pre i posle, instrukcije kako napraviti lažne legitimacije Stejt Dipartmenta i mape na kojima su obeleženi državni objekti u Vašingtonu.
Ali sarajevska racija nije bila ni prvi ni poslednji dokaz da rad SHC-a nadaleko izlazio iz okvira humanitarne pomoći. Između 1992. i 1995. godine, evropski zvaničnici razotrkili su put preko 120 miliona dolara Salmanovih donacija na privatne bankovne račune SHC-a i Agencije za pomoć trećem svetu (TVRA). Iako je ova organizacija tvrdila da pruža humanitarnu pomoć, zapadne obaveštajne službe procenile su da je TVRA potrošila najveći deo sredstava na finansiranje oružanih grupa pri bosanskoj vladi.
Dezerter al Kaide koji je pozvan da svedoči pred UN-om naveo je da su Salmanove SHC i TVRA da aktivno pružale pomoć Al Kaidi u Bosni, uključujuču takozvanu "107-članu borbenu jedinicu". U izjavi vezanoj za terorističke napade 11. septembra, naveo je da je SHC "marljivo učestvovao u podršci Al Kaidi u Bosni" kao i da je TVRA "finansirala i na druge načine podržavala" borce ove terorističke grupe.
Veze SHC-a sa teroristima već nekoliko godina su pod lupom američkih obaveštajnih službi, ali američka Krizna grupa Gvantanama čak ju je unela na listu terorističkih entiteta. Američka Obaveštajna agencija odbrane (DIA) optužila je SHC i za snabdevanje oružjem Mohameda Fariha Aidida, vođe Al Kaide u Somaliji.
Saudijska podrška islamistima u Avganistanu i na Balkanu na kraju se okrenula protiv Rijada kada su se "veterani džihada" vratili kući gde su postali pretnja saudijskom režimu. Kako bi objasnio napade islamista na kraljevstvo, Salman je izjavio da se radi o "napadima koje podržavaju cionisti čiji je cilj da ograniče poziv islama".
DŽihadistička pretna Saudijskoj Arabiji, ipak, nije okončala Salmanovu spremnost da se udružuje sa finansijerima ekstremista i propovednicima fundamentalističke ideologije. U novembru 2002. godine, princ Salman bio je patron donatorske gala večere Međunarodne organizacije za pomoć islamu, Al Haramain fondacije i Svetske skpštine muslimanske omladine. Ovaj događaj i danas je pod istragom Vašingtona. Od 11. septembra, ogranci sve tri organizacije bili su sankcionisani zbog finansiranja terorizma.
Salmanova uloga u pomoći Fondaciji Abdulaziz bin Baz takođe je kontroverzna. Pokojni bin Baz bio je jedan od najuticajnijih saudijskih propovednika, poznat po fundamentalističkom tumačenju islama. Na primer, bin Baz otvoreno je rekao da su žene koje uče sa muškarcima jednake prostitutkama.
Akel al Akil, Saudijac koji je pod američkim sankcijama od 2004. godine zbog vođenja orhanizacije koja je al Kaidi pomagala u 13 zemalja, bio je jedan od članova Baz Fondacije u vreme Salmanove pomoći. Kada je Akil napustio fondanciju, njegovo mesto zauzeo je Aid Abdulah al Karni koji je u jednom govoru o arapski-izraelskom konfliktu istakao da je "jedini put do pobede sečenje grkljana i razbijanje lobanja".
Jedan od poslednjih ekstremističkih propovednika koje je kralj Salman prigrlio jeste Saleh al Magamsi koji je 2012. izjavio da je "Osama bin Laden u očima imao više svetosti i časti od Alaha". Saudijski kralj nedavno je obavljao dužnost supervizorskog odbora Magamsijevog Medina istraživačkog centra. Godinu dana posle navedenog komentara, Salman je sponzorisao njegov kulturini festival. Magamsi je takođe savetnik Salmanova dva sina.
U najgorem slučaju Salan je tvrdokorni ekstremista, u najboljem on je oportunista. Kako Zapad zbog ozbiljnog ekonomskog interesa ne može sebi da priušti raskid odnosa sa Saudijskom Arabijom, neophodno je bar otvoriti dijalog o reformama koje će isključiti ekstremiste iz javnog saudijjskog života. Nažalost, Salman ne deluje kao čovek spreman na tako nešto.
Izvor: Newsweek