Najnovije

OPASNO: Jedemo meso koje je puno teških metala!

Olovo, kadmijum, živa i arsen završavaju u ishrani svinja, goveda i živine putem žitarica koje se gaje na nedovoljno kontrolisanom zemljištu, upozorava doktor veterine Stojišić. Zbog poplava se na površinu svašta izlilo iz podruma, garaža i septičkih jama, a zemljište posle nije ispitano.

Znamo li šta jedemo? Foto: Theatlantic.com

BEOGRAD - Meso dobijeno od životinja koje se hrane genetski modifikovanom sojom, ili meso u kojem ima dovoljno antibiotika, ili čak meso puno pesticida i ostataka teških metala poput olova, žive i kadmijuma moguće je kupiti u Srbiji.
Kako za Kurir objašnjava doktor veterinarske medicine Miroslav Stojišić, teški metali završavaju u mesu putem žitarica za ishranu stoke, za čiji su uzgoj korišćeni veštačko đubrivo, herbicidi i pesticidi, kao i trava koja je rasla pored puta zatrovana olovom iz auspuha automobila.
- Kad su bile poplave, na površinu zemlje izlivalo se svašta iz podruma, šupa i garaža, pa je u zemljištu završila čak i nafta. Izlivale su se i septičke jame. Sve je to uticalo na zemljište, koje je moralo da se ispita i leči. Neispitane podzemne vode takođe su izvor teških metala. Bilo je slučajeva kad je pri uvozu kalcijum-difosfata, koji se daje životinjama za jačanje kostiju, otkriveno prisustvo kadmijuma - objašnjava Stojišić i ističe da se nekad sve ispitivalo, od zemlje i biljaka do useva i semena koji se koriste u stočnoj ishrani, a da se danas to ne radi tako.
On naglašava da veterinarska inspekcija mora češće i detaljnije da sprovodi kontrolu, kao i da nju moraju da vrše stručnjaci različitih struka.
Podsećamo da je Međunarodna organizacija potrošača pre dve nedelje upozorila javnost da upotreba antibiotika u proizvodnji hrane životinjskog porekla, predstavlja globalnu opasnost za javno zdravlje. To potvrđuje i Stojišić, koji tvrdi da su upotreba preparata za ubrzan razvoj životinja, najštetniji:
- Minimalne doze antibiotika u mesu deluju tako na bakterije da one postaju rezistentne. Kad se stoka razboli, daju joj se injekcije tri-pet dana u zavisnosti od težine bolesti. Životinje nakon toga ne smeju da se kolju mesec dana jer je toliko potrebno da se njihov organizam očisti - rekao je Stojišić i dodao da su u Srbiji pravilnici o stočnoj hrani zastareli. Izvor: Kurir

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA