Danijel Server, profesor Univerziteta DŽon Hopkins izjavio je danas da se Srbija "kreće u pravom smeru", ocenivši da će vrata EU biti otvorena kada Srbija bude spremna da uđe u nju. On očekuje da Srbija za deset godina bude zemlja prosperitetne, uspostavljene demokratije, spremna za članstvo u EU, ako ne već i članica EU.
Server je na predavanju u Centru za studije SAD Fakulteta političkih nauka u Beogradu ocenio da su pristupni pregovori sa EU potrebni kako bi Srbija "izlečila neke bolesti od kojih boluje", objašnjavajući da, između ostalog, nema ulaska u EU bez temeljne reforme pravosudnog sistema. "Takođe, mislim da će Srbija preduzeti finalne važne korake u normalizaciji odnosa s Kosovom i pod tim podrazumevam priznanje i razmenu diplomatskih predstavnika", rekao je Server. Navodeći da su regionalna pitanja, takođe, važna on je ocenio da Srbija mora da izvrši demarkaciju svoje "granice" sa Kosmetom i uspostavi fleksibilan režim za ljude koji žele da je pređu.
Smatra i da bi to bilo u funkciji poboljšanja odnosa Beograda i Prištine. On je naveo i da je Srbija dobrodošla u NATO, ali da ne zna da li će naša zemlja ikad želeti da se priključi. Poručio je da niko ne pokušava da "proda NATO Srbiji": "Članstvo je privilegija. Nije lako postići to članstvo, ništa lakše od članstva u EU", rekao je Server, dodajući da, ipak, Srbija treba da izabere. Primetio je da nije baš uveren da će narod u Srbiji podržati takvo članstvo, što je delimično, kako je rekao, posledica postratnog perioda i velikog otpora zbog bombardovanja. Odnos Bosne i Srbije smatra komplikovanim odnosom, a ističe da se odnos bivšeg predsednika Srbije Borisa Tadića i predsednika RS Milorada Dodika prilično razlikuje od odnosa koji Dodik ima sada s premijerom Vučićem. Naglašava, međutim, da je od vitalnog značaja da Beograd, Banjaluka i Sarajevo shvate i pronađu najlakši način da uklone prepreke između BiH i Srbije, a za to je najlakši način da se sve strane nađu u Evropskoj uniji. "Tada će sve barijere pasti", uveren je Server. Ocenjuje takođe da u Srbiji postoji neka vrsta javnog pritiska na medije, što je, dodaje, postojalo i u prošlosti. "Nadam se da će to nestati", rekao je Server ocenivši da komercijalna nezavisnost medija dolazi samo uz prosperitet i ekonomski rast. Sa Danijelom Serverom, koji je, bar kad su Srbi u pitanju, uvek bio mnogo više od "profesora Univerziteta DŽon Hopkins", pre dva dana razgovarao i premijer Aleksandar Vučić. U vladinom saopštenju, naravno, nije bilo ni reči o priznavanju "Kosova", ali ne treba sumnjati da je baš to bilo glavna tema njihovog razgovora. Ipak, Server je već na prvom javnom obraćanju otkrio i da će Srbija, ukoliko bude dobra i poslušna i ako prizna Kosovo, biti u EU za samo deset godina, možda i malo ranije. Izvor: Tanjug