Rusija je optužila Amerikance da vežbama blizu njenih granica destabiliziju region, okreću evropske države protiv Rusa i provociraju Kremlj, dok Amerikanci negiraju optužbe i loptu uporno prebacuju u rusko dvorište. Bukvalno. Raspoređivanje trupa, strateško pozicioniranje oružja, podrška određenim zemljama, podseća na partiju društvene igre Riziko, koja ima samo jedan cilj - potpunu nadmoć nad protivnikom. Amerikanci su, zajedno sa Britancima, održali vojnu vežbu u Gruziji, čiji je cilj bio "obuka gruzijskih vojnika za učešće u NATO snagama za brzo reagovanje". U vežbama koje će trajati dve nedelje učestvuje 1.300 vojnika. Rusija je ovu vežbu okarakterisala kao provokaciju koja izaziva destabilizaciju čitavog regiona. Kremlj tvrdi da u pitanju nije "obična vojna vežba", a svoj stav su obrazložili činjenicom da su "SAD dovukle tenkove abrams u Gruziju, što nije bio slučaj prošle godine, kada su prve takve vežbe izvedene".
Dodatno negodovanje zvanične Moskve izazvalo je američko postrojenje protivraketne odbrane stacionirano u Rumuniji, koje je postalo operativno. Bes Rusije dodatno izaziva činjenica da se postrojenje nalazi u bazi koju je nekada izgradio SSSR, blizu sela Deveselu, oko 180 kilometara od Bukurešta. Iako se Amerikanci brane tvrdnjom da je štit izgrađen kako bi se sprečila pretnja koja dolazi iz Irana, Kremlj tvrdi da je postrojenje vredno 800 miliona dolara upereno protiv Rusije. "Stvaranje evropskog i globalnog raketnog odbrambenog štita ima negativan uticaj na strateške stabilnosti", izjavio je Mihail Uljanov, šef Odeljenja ruskog Ministarstva spoljnih poslova za proliferaciju i kontrolu naoružanja. Uljanov je naglasio da aktiviranje štita nema za cilj samo da neutrališe rusko ofanzivno naoružanje - optužba koju Pentagon kategorički odbacuje - već da Devesalu može biti opremljen i ofanzivnim krstarećim raketama.
"Naši direktni interesi i interesi naše nacionalne bezbednosti su pogođeni ovom odlukom", rekao je ruski zvaničnik. Oglasio se i Dmitri Peksov, portparol Kremlja, koji je naglasio da je predsednik Vladimir Putin više puta postavljao pitanje protiv koga je taj štit usmeren.
"Bez sumnje, raspoređivanje protivraketnog sistema je pretnja po bezbednost Ruske Federacije. Biće preduzete mere da se osigura neophodan nivo bezbednosti zemlje", izjavio je Peskov. Uporedo sa ovim provokativnim dejstvima SAD, Rusija je pokrenula vojnu vežbu u Pridnjestrovlju, otcepljenoj oblasti između Moldavije i Ukrajine.
U vežbama, koje će trajati do 19. maja, učestvovaće 400 vojnika, a cilj je "provera borbene spremnosti i obuka". Kako je naglasio komandant Dmitrij Zelenkov, vežbe su "striktno odbrambenog karaktera". "Nećemo delovati ofanzivno. Učimo da se suprotstavimo neprijatelju u slučaju eskalacije sukoba u zonama bezbednosti", poručio je Zelenkov.
Ako je sudeći po izjavama, aktivnostima i sve samo ne prijateljskom atmosferom između dve super-sile, stiče se utisak da je dovoljna jedna varnica i da svet kakav poznajemo nestane u trenu. Izvor: Blic/Pravda