Najnovije

LEGITIMNA META RUSIJE: Američki "štit" u Rumuniji na samo 140 kilometara od srpske granice (MAPA)

U susedstvu Srbije, u nekadašnjoj sovjetskoj bazi, aktiviran je antiraketni sistem NATO.

Amerika u sred Rumunije: Postrojenje Deveselu (Foto: Vikipedija)

Aktiviranje američkog antiraketnog štita, u Srbiji susednoj Rumuniji, dodatno je zaoštrilo odnose Moskve i Vašingtona. Generalni sekretar NATO Jans Stoltenberg u četvrtak je na svečanosti povodom početka delovanja novog sistema, kod sela Deveselu, na jugozapadu Rumunije, oko 180 kilometara od Bukurešta, 196 kilometara od Beograda, a svega 140 kilometara od srpske granice, uveravao Rusiju da sistem ni na koji način ne slabi njenu nuklearnu odbranu. Objašnjavao je da "presretača ima premalo, nalaze se previše južno ili previše blizu Rusije da bi mogli da presretnu ruske interkontinentalne balističke rakete". On je dodao da su presretači napravljeni radi zaštite od "potencijalnih pretnji napada raketama kratkog i dugog dometa izvan evroazijskog regiona". Odgovor Moskve na američki štit u zoni nekadašnjeg ruskog uticaja, bio je oštar. Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov je rekao da "pitanje nije da li će mere biti preduzete ili ne", nego da se "mere preduzimaju kako bi se bezbednost Rusije održala na neophodnom nivou":
- Od samog početka smo govorili da razmeštanje protivraketne odbrane predstavlja pretnju Rusiji... U početku su postojala dugačka objašnjenja o potencijalnoj raketnoj pretnji iz Irana. Sada znamo da se situacija u vezi s Iranom drastično promenila - rekao je Peskov. Predsednik komiteta ruske Dume za odbranu, bivši komandant Crnomorske flote admiral Vladimir Komojedov najavio je da će njegova zemlja ojačati sisteme protivraketne odbrane pre roka.
Rumunski predsednik, nemac Klaus Johanis ističe da njegova zemlja želi "trajno prisustvo" NATO u Crnom moru, u skladu sa međunarodnim konvencijama. Pozvao je na povećanu bezbednost članica NATO na jugu i istoku koje se graniče sa Rusijom i Bliskom istokom: - Važno je da savezničke snage obezbede kredibilno prisustvo na istočnom krilu, kako bi se uspostavila ravnoteža na južnom i istočnom krilu - rekao je Johanis, posle sastanka sa Stoltenbergom u Bukureštu.
Šef NATO je dodao da je Moskva jednostrano prekinula pregovore o raketnoj odbrani 2013. godine, ali da će NATO nastaviti da uključuje Moskvu u dijalog tamo gde je to moguće: - U vreme tenzija, još je važnije držati kanale komunikacija otvorenim - kazao je Stoltenberg. U međuvremenu, poljski i američki zvaničnici se spremaju da u petak proglase početak izgradnje sličnog postrojenja, kod poljskog sela Redžikova, u blizini Baltičkog mora.
U anketi za poljski list "Đenik gazeta pravna" skoro polovina Poljaka smatra da Rusija predstavlja pretnju za bezbednost Poljske, a 43 odsto ih je ubeđeno da će izbiti rat između Rusije i Poljske, ili Rusije i neke druge države. Poljaci traže da se obnovi vojni rok za poljske mladiće. Takođe, smatraju i da treba da ih brani SAD ili NATO, pošto 52 odsto njih odbija povećanje fondova za vojsku. Poljska armija 17. je na svetu, dok je Ruska na drugom mestu.

Izvor: Novosti

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA