Najnovije

DŽihadisti gube sve više teritorije, ali imaju novu taktiku

Pripadnici Islamske države gube sve veći deo tertorije u Iraku zbog čega su se odlučili na novu taktiku koja bi trebalo da im omogući da potisnu iračku vojsku i udalje je od svojih glavnih uporišta - Mosula i Faludže.

Islamisti (Foto: Jutjub)

Umesto organizovanih vojnih akcija, džihadisti su se vratili tipično terorističkom načinu delovanja - napadi bombaša samobica.
Ovaj metod nije novitet. I ranije su džihadisti organizovali slične napade, ali ono što jeste novo je njihova učestalost u Iraku.
Pre nekoliko dana, ID je organizovao napad na elektranu prirodnog gasa. U svega nekoliko dana odjeknulo je nekoliko automobila bombi u kojima je poginulo nekoliko desetina ljudi. Sve je češći slučaj da tinejdžeri ili deca izvode te napade.
Učestali napadi na civile koje sprovode bombaši samoubice posledica je napredovanja iračke vojske na terenu koja je uspela da potisne borce Islamske države i povrati deo teritorije.
Pre nekoliko dana, Pentagon je objavio da je Islamska država izgubila više od polovine teritorije u Iraku i Siriji koja je bila pod njihovom kontrolom. Tačnije, 40 odsto u Iraku i 20 odsto u Siriji.
- ID mora da uzvrati, promeni način delovanja, da bi prekinula ofanzivu i napredovanje iračke vojske ka Mosulu i Faludži. To će pokušati da uradi povratkom na tipičan način teroristički način koji je teži za praćenje i sprečavanje - kaže Mišel Najt sa Hudson instituta.
Kako piše Vol Strit DŽurnal, zapadni zvaničnici očekuju više ovakvih napada u narednom periodu.
Ono što je ideja je da se skrene pažnja iračkih snaga sa teritorija koje još uvek drže pod svojom kontrolom. Trenutno, njihovo najveće uporište je Mosul i njegova okolina.
Upravo ovaj grad, drugi najveći u državi i strateški važan, iračka vojska želi da oslobodi. Operacije iračke vojske i njenih saveznika u ovom delu Iraka traju već nekoliko meseci.
Ipak, ono što možda ide na ruku Islamskoj državi je politička kriza u iračkom paralamentu. Najvaljeni zakoni protiv korupcije nisu usvojeni jer zasedanje nije održano dve nedelje, pa stučnjaci za bezbednost tvrde da džihadisti koriste situaciju.
Mišel Najt smatra da ne postoji lak način za rešenje krize, ali veruje da bi obaveštajni rad na terenu i specijalne jedinice donele značajne rezulatate na terenu. Izvor: Blic

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA