Stručnjaci upozoravaju da su ovakve žurke samo jedan od dokaza da se mladi u Srbiji sve manje štite tokom seksualnih odnosa i da se praktično više ne boje HIV-a.
Ginekolog Mima Fazlagić čula je da se ovi ruleti organizuju među mladima.
- Prosto je neverovatno kako se ne plaše side. Kao da ne znaju da ih od svih tih bolesti čuva samo jedan prezervativ. Izbegavanje kondoma je opasno u odnosima sa novim partnerom jer, uz mogućnost neželjene trudnoće, mladi rizikuju da dobiju i neku polnu bolest. Često kao objašnjenje i argument što ne koriste kondom navode da im smanjuje seksualni doživljaj - objašnjava dr Fazlagić.
Ovakvi vidovi zabave, kao i sve veći broj nezaštićenih seksualnih odnosa, doprineli su bržem širenju polnih bolesti, među kojima su i davno zaboravljene poput sifilisa i gonoreje. Prema podacima Instituta „Batut“, u našoj zemlji iz godine u godinu raste broj zaraženih sifilisom, bolešću koja je harala u 19. veku.
Dr Snežana Rakić, direktorka GAK „ Narodni front“, kaže da su u toj ustanovi primetili da su se poslednjih godina vratile bolesti za koje su smatrali da su iskorenjene.
- Zato smo ponovo morali da uvedemo testove za sifilis i gonoreju. Moramo da vratimo i savetovališta za adolescente, jer su se i gra- nice za stupanje u seksualne odnose pomerile pa tako sada mnogo ranije postaju aktivni. Imaju i veći broj partnera i mnogo češće ih menjaju - kaže dr Rakić za „Blic“. U 2015. najveći broj polnih bolesti u našoj zemlji registrovan je kod Beograđana, i to u 36 odsto slučajeva, a slede mladi u Vojvodini ( 35 odsto), pokazuju podaci „Batuta“. - U 2015. godini najveći broj obolelih od sifilisa i gonoreje registrovan je među osobama uzrasta od 20 do 39 godina, a najveći broj inficiranih HIV-om među osobama od 30 do 49 godina - kaže dr Danijela Simić iz „Batuta“. Izvor: Blic