Mitovi ovog dela planete govore o postojanju tri sveta – gornjeg, srednjeg i podzemnog, a lokalci veruju da je Batagajka prolaz do jednog od njih.
U to ih uveravaju i zastrašujući zvukovi, iako oni najverovatnije potiču od odrona tla u krater, koji zajedno sa kanjonom koji "izlazi" iz njega meri kilometar dužine i 100 metara dubine.
Batagajka je počela da se formira u šezdesetim godinama prošlog veka, kada je čovek posekao veliki deo šume na tom području. Zemlja je posle toga počela da "tone" i to se nastavilo sve do danas, uz uticaj klimatskih promena.
Velika poplava iz 2008. ubrzala je potonuće tla, a rezultat toga je "prirodna laboratorija" u kojoj naučnici mogu da proučavaju slojeve tla.
Nedavno je pokrenuta naučna ekspedicija čiji je cilj otkrivanje starosti ove oblasti, a profesor DŽulijan Marton sa Univerziteta u Saseksu smatra da su slojevi tla koji su utonuli stari barem 200.000 godina.
On se nada da će na osnovu uzoraka sličnih struktura na Grenlandu, Kini i Antarktiku uspeti da rekonstruiše istoriju zemlje.
"Batagajka je zaokupila moju maštu. NJena veličina je neverovatna. Tlo je savršeno izloženo i svi slojevi su vidljivi", kaže Marton.
Sledeći korak u proučavanju Batagajke je analiza permafrosta, uzoraka prastarog leda koji se može naći u njenoj utrobi. Izvor: dnevnik.hr
Išćenko: Za preostale Ukrajince je najbolje da Ukrajina što pre prestane da postoji kao država
Ukrajini će najlakše biti 2025. godine. Ranije je malo toga zavisilo od nje, a sada ni njena...