Verovali ili ne, ali njima je zasmetalo to što je čestitka objavljena prvo na srpskom jeziku, iako se britanski diplomata potrudio da čestitku objavi i na srpskom i na engleskom i na albanskom.
Naime, ambasador Velike Britanije na KiM je na dan Uskrsa na svom Fejsbuk profilu objavio čestitku pravoslavnim vernicima povodom najvećeg hrišćanskog praznika i izazvao gnev Albanaca.
- Želim da pošaljem tople pozdrave pravoslavnoj zajednici koja slavi Uskrs na Kosovu i širom sveta, poželevši im da u miru i sreći proslave praznik - napisao je on, a ispod čestitke na srpskom jeziku objavljen je i prevod na albanski i engleski. O’Konel verovatno nije bio svestan koliki će bes izazvati među Albancima, samo zato što se prvo obratio na srpskom jeziku.
- Albanski, albanski mora prvo, gospodine, ili idite tamo gde je zvaničan jezik srpski - bio je komentar jednog od njegovih prijatelja Albanaca, a zatim su se nizali i ostali.
- Poštovani ambasadore, ne znam da li znate da je u republici Kosovo prvi jezik albanski, a ne srpski - nastavili su Albanci da izražavaju svoje nezadovoljstvo.
- Gospodine ambasadore, ne znam da li imate u vidu da se nalazite na albanskoj zemlji - upitali su britanskog diplomatu očigledno nezadovoljni Albanci. Dok je njima ovako sročena čestitka smetala, Srbima i Crnogorcima je i te kako prijala. Oni su se od srca zahvaljivali O’Konelu na „toplim rečima i pažnji“.
- Vaša ekselencijo, hvala vam mnogo na divnim vaskršnjim čestitkama, toplim rečima i pažnji koju ste uputili pravoslavnim vernicima na Kosovu!!! Hvala vam ambasadore Rori O’Konel još jednom i u moje lično ime, u ime pravoslavnog življa i Crnogoraca na Kosovu! - bio je jedan od komentara, a britanski ambasador je čak dobio i poziv na prasetinu i rakiju.
- Dragi amabasadore, vaistinu vaskrese, živi i zdravi bili! Dobrodošli na vruću prasetinu i domaću rakiju - bio je jedan od komentara Srba. Inače, Rori O’Konel je krajem aprila obišao srpske povratnke u Prizrenu.
- Povratak Srba u svoje kuće, i u urbanim područjima, normalan je i potreban, ali je i znak njihove reintegracije - rekao je on tom prilikom i dodao da je osim bezbednog povratka, potrebno omogućiti da ljudi i nastave normalno da žive, kao i da se proces povratka završi. Projektom povratka u grad Prizren, obuhvaćeno je 38 porodica, a Britanci su za to izdvojili 1,5 miliona evra. Izvor: Alo.rs