Na 40. Kongresu UEFA u Budimpešti samoproglašena Republika Kosovo primljena je u članstvo evropske kuće fudbala uz neverovatno kršenje Statuta ove organizacije.
Postojale su dve faze ovog odlučivanja, a iako u prvoj nije skupljena dvotrećinska većina za promenu Statuta koja bi značila "zeleno svetlo" za prijem tzv. Kosova u članstvo UEFA, prešlo se nekim čudom na drugu, pa je i pored jasnih "zabrana" u važećem Statutu održano tajno glasanje, na kome je i doneta pomenuta odluka.
Što je bila važna pomena statuta?
Svako pravno lice ima svoj osnovni dokument na osnovu kog funkcioniše. Države imaju Ustave, organizacije imaju svoje Statute, pa je to slučaj i sa UEFA. A na inicijativu Izvršnog komiteta UEFA prvo je predloženo da se izmeni peti član Statuta ove organizacije, i to onaj deo koji je do sada predviđao da članovi moraju najpre da budu priznati od Ujedinjenih Nacija. Umesto toga, predloženo je da se od sada u članstvo prima "svaki nacionalni Savez onih država koje priznaje više od polovina evropskih zemalja".
Međutim, da bi do bilo kakve promene Statuta došlo, moralo je da se za to izjasni dve trećine članica. A kako je na tajnom glasanju od 54 članice samo 33 bilo "za" (20 protiv, jedna država uzdržana), nije se došlo do 36 glasova neophodnih za promenu petog člana.
Pošto samoproglašena Republika Kosovo nije priznata od Ujedinjenih Nacija, bilo je logično da će se odustati od daljih razgovora na ovu temu, čim je Statut ostao nepromenjen, ali se i pored toga pristupilo dnevnog reda koja je predviđala odgovor na pitanje "Da li da mi ipak primimo Kosovo u UEFA?".
Govori "za" i "protiv"
Govor je najpre održao Fadilj Vokri, prvi čovek Fudbalskog saveza Kosova*, koji je apelovao na fudbalske čelnike da se izbore da i FIFA i UEFA pristanu na pomenuto priznanje. Jedan od njegovih argumenata bio je "da je 60% populacije na Kosovu mlađe od 27 godina", pa je upitao članove Kongresa "Da li stvarno da te mlade držimo van fudbala?". NJega je javno podržao i Fudbalski savez Albanije. Kongresu se potom obratio i predsednik Fudbalskog saveza Srbije, Tomislav Karadžić, koji je kandidatima na srpskom poručio najpre sledeće: "Obratiću vam se na mom maternjem jeziku. Što znači, sluške na uške, pa da krenemo", rekao je Karadžić, ističući posle ove pomalo duhovite opaske da je situacija ozbiljna, da je došao da kao predstavnik FSS-a brani fudbal od politike, ali i da istakne kako postoje ozbiljni proceduralni i pravni nedostaci da bi Kosovo* bilo primljeno u članstvo UEFA. U odbranu srpskog stava stao je i prvi čovek crnogorskog fudbala, Dejan Savićević, koji je upitao članove Kongresa nešto sasvim logično: "Šta će nam Statut, kao najveći, najvažniji dokument koji UEFA ima, ako Kongres izglasa nešto protivno Statutu? Kako ćete da objasnite i meni i svima drugima - da je Statuom predviđeno jedno, a Kongres glasao za nešto suprotno?" Međutim, inisitiranje čelnih ljudi UEFA da se pribegne glasanju je dovelo do tajnog izjašnjavanja svakog od 54 Saveza koji su članovi. Rezultati glasanja
Tajno glasanje je potrajalo skoro pola sata, a rezultat je na kraju bio ovakav: Za prijem je glasalo 28 članova UEFA Protiv je glasalo 24 člana UEFA Bila su i dva nevažeća glasa od strane članova UEFA Izvor: Blic