Rumunski istraživači došli su do šokantnog otkrića da se u pivo dodaju hemijski enzimi koji proces proizvodnje tog pića sa 48 skraćuju na svega nekoliko dana i omogućavaju da se u tom procesu koriste najjeftiniji kukuruz i ječam. Ti enzimi nisu otrovni, ali mogu da izazovu brojne nusefekte, upozoravaju naši stručnjaci. Rumunski novinari su saznali da se takav postupak primenjuje ne samo u njihovoj zemlji, već i u ostalim državama istočne Evrope. Sagovornici su im bili tamošnji radnici zaposleni u svetskim pivarama koje posluju u Rumuniji, koji su naveli da se za proizvodnju piva koristi malo poznata biotehnologija, odnosno industrijski enzimi, koji se dodaju da bi to piće brže 'sazrelo'.
Naime, lager pivo tradicionalno se priprema na nižoj temperaturi, na kojoj kvasac sporije deluje dajući tako napitku poseban ukus. Taj proces trebalo bi da traje od 12 do 48 dana. Kada mu se dodaju enzimi, onda se taj proces skraćuje na samo nekoliko dana. Ujedno, ti enzimi, kako su napisali Rumuni, doprinose da se koriste jeftinije žitarice za pravljenje piva, kukuruz ili ječam, koji nisu delimično proklijali, kako bi to trebalo da bude. Dodatni problem u svemu je što se svi ti aditivi ne deklarišu, tako da pivopije ne znaju ništa o tome. "Rumunsko šokantno otkriće" nije ništa novo za Srbiju, naprotiv!
Milan Prostran, agroekonomista, tvrdi da je još prošle godine prisustvovao skupu proizvođača piva, gde se diskutovalo o proizvođačima koji koriste enzime i druge aditive u pivu. "Motiv pivara da koriste enzime za brži proces proizvodnje je brza zarada. Ne ulazći u samu tehnologiju korišćenja enzima, mogu da kažem da se to radi isključivo zbog profita i jeftinog proizvoda. Na tom skupu podržali smo trend malog pivarstva u Srbiji, koje želi da zadrži sve karakteristike pravog piva. Prilično sam siguran da proizvođači pivo u koje dodaju industrijske enzime ne piju", naveo je taj stručnjak.
Branka Mitrović, nutricionista, tvrdi da se odavno zna da pijemo pivo obogađeno hemijskim enzimima. "Ti enzimi nisu otrovni, ali mogu da izazovu alergije. Imate ljude koji ne mogu da svare pojedine vrste hrane, pa onda kao suplemente uzimaju enzime da bi ubrzali proces varenja. Enzimi isto to rade u pivu - ubrzavaju proces vrenja žitarica. Opasno je što se sve to ne deklariše kako bi ljudi znali šta sve postoji u pivu. To je posebno bitno za one koji imaju problem sa varenjem, piju lekove koje nikako ne bi smeli da se uzimaju zajedno sa tim enzimima ili su jednostavno alergični na njih", navodi ona.