Iskreno, da li iko "na keca" može da se seti šta je Fibonačijev niz? Matematičari, ruke dole. Fibonačijev niz je niz brojeva u kome su prva dva broja 0 i 1, a svaki sledeći zbir prethodna dva broja. Dakle, 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13…
Iako je vekovima ranije proučavan u Indiji, ime je dobio po izvesnom italijanskom srednjevekovnom matematičaru Fibonačiju, celog imena Leonardo Pisano Bigolo (1170 – 1250), koji je ovaj niz predstavio zapadnjačkoj nauci. Brojevi u nizu su usko povezani sa zlatnim presekom i brojem FI (13/8 = 1,625, 8/5 = 1,6, 5/3 = 1,67).
Ovaj niz je veoma važan za matematiku i danas ima praktičnu primenu u informatici (konkretno u tehnikama pretraživanja i organizovanja podataka) ali mnogo zanimljivije je pojavljivanje u prirodi, čak i muzici.
Zbir kvadrata brojeva bilo koje dužine Fibonačijevog niza je jednak proizvodu poslednjeg korišćenog broja i njegovog sledbenika, tj: 12 + 12 + . . . + F(n)2 = F(n) * F(n+1) a kroz primer to izgleda ovako: 12 + 12 + 22 + 32 + 52 = 5 * 8. Taj ovaj odnos čini "zlatnu spiralu" koju viđamo u galaksijama, školjkama itd.
DNK takođe poseduje sličnu zakonitost, odnos visine i širine je 21:34 (angsterma). Osim spiralnih galaksija i međusobna rastojanja planeta u svojim sistemima određena su po udaljenosti prethodnih planeta. Kod biljaka, grananje, cvetanje, listanje i pupoljci. sve je povezano sa ovom zakonitosti. I ne samo to; neke bolesti napreduju sa istim vremenskim intervalima, pčele uvek imaju isto poređan broj muških predaka, šišarke rastu tako... čini se da je Fibonači neiscrpna tema! Izvor: AS/Erudijum