Najnovije

Ukrajina je naoružana do zuba

UKRAJINA - Rat na istoku Ukrajine pretvorio je ovu zemlju u centar ilegalne trgovine oružjem. Pokušaj jednog Francuza početkom meseca da preko ukrajinsko-poljske granice prokrijumčari oružje u Evropsku uniju nije jedini takav slučaj.

Pripadnici bataljona Azov (Foto: Jutjub)

To se objašnjava činjenicom da ukrajinska policija i obaveštajne službe nisu baš u stanju da drže pod kontrolom situaciju na (crnom) tržištu oružja.

Francuz je planirao da to oružje (pet "kalašnjikova", dva ručna bacača RPG i 18 raketa za njih, 125 kilograma TNT-a, 5.000 komada municije, 100 detonatora, 20 fantomki itd) iskoristi u seriji od 15 terorističkih napada za vreme Evropskog prvenstva u fudbalu, koje je počelo u Francuskoj.

Ovaj događaj skrenuo je pažnju na problem, koji je već tri godine aktuelan u Ukrajini, a tiče se ogromnog crnog tržišta oružja. Ranije se ovaj problem posmatrao samo kao ukrajinski, ali sada se poteglo pitanje i može li to biti pretnja i za druge zemlje, naročito zapadnoevropske.

Poslednji podaci o tome datiraju iz 2007, tada je u rukama Ukrajinaca bilo oko 3,1 miliona komada ilegalnog oružja.

Prema procenama Ukrajinske asocijacije vlasnika oružja, od tada je ta cifra znatno porasla, pretpostavlja se da ona sada iznosi najmanje 4,5 do 5 miliona, ali ima i onih koji tvrde da je ta suma višestruko veća.

Glavni razlog takvog skoka, po mišljenju eksperata, jeste sukob na istoku zemlje, u Donbasu, koji je oružje učinio dostupnim ne samo za direktne učesnike u borbama, već i za preprodavce.

Problem je i u nedostatku discipline u delu ukrajinske armije, a takođe i u tome što su dobrovoljačke jedinice prepuštene same sebi.

Oružje koje im daju vrlo brzo završava na crnom tržištu, a s druge strane država nema ni potpunu kontrolu nad naoružanjem koje je ostalo još iz perioda Sovjetskog Saveza.

Prema nekim ranijim izjavama ukrajinskih vojnika, automati "kalašnjikov" su u zoni borbenih dejstava koštali 500 dolara, a u Kijevu su preprodavani i četiri puta skuplje. Ima i onih koji tvrde da je pre rata na istoku Ukrajine "kalašnjikov" koštao 3.000 dolara, da sada košta 1.000, a da se u Donbasu može naći i za stotinak dolara. Mnogi su razradili šeme i na ovoj trgovini napravili pravi biznis.

Još jedan razlog za (pre)prodaju oružja stručnjaci vide u nezavidnom materijalnom položaju ukrajinskih vojnika. Vojnik u ukrajinskoj armiji dobija mesečno oko 250 evra, a komandir brigade oko 570. Prilika za laku zaradu navela je mnoge od njih da zaborave na zakletvu i vojničku čast.

Ukrajinske bezbednosne službe redovno izveštavaju o tome da u raznim regionima zemlje, uključujucći i Kijev, pronalaze nelegalne magacine sa automatima, eksplozivom i raketnim bacačima.

Ukrajinsko Ministarstvo unutrašnjih poslova takođe ukazuje na to da je rat na istoku zemlje glavni razlog što crno tržište oružja bukvalno cveta. Još prošle godine, u ukrajinskom MUP-u su izjavljivali da je 70 odsto zaplenjenog ilegalnog oružja stiglo iz zone konflikta, Donbasa.

Ukrajinska saobraćajna policija gotovo svakodnevno sa vozova "skida" vojnike i dobrovoljce, koji u torbama nose oružje i municiju.

Osim toga, problem se brzo i lako širi i van granica te zemlje. Rat na istoku Ukrajine privukao je i veliki broj radikalnih nacionalista iz raznih zemalja sveta. Neki od njih su se bavili i švercom oružja, pa su raznim kanalima oružje prebacivali i u svoje zemlje.

Procvat crnog tržišta oružja, zbog propusta ukrajinskih obaveštajnih službi, stvara mnoštvo problema ne samo Ukrajini, već i njenim susedima.

Eksperti navode da je poljska granica relativno zaštićena, ali da su delovi granice Ukrajine sa Slovačkom i Mađarskom već odavno poznati kao zone koje se koriste za krijumčarenje cigareta, alkohola, narkotika i oružja.

Stručnjaci ističu da su Ukrajini sada više nego potrebne profesionalne i odgovorne bezbednosne strukture, koje će biti u stanju da se nose sa kriminalom i koje će biti sposobne da reše brojne nagomilane probleme.

Moguće je da je protok ilegalnog oružja iz Ukrajine u Evropu još uvek mali, ali to je pitanje vremena. Eksperti upozoravaju da ukoliko ilegalno oružje iz Ukrajine završi u šengenskoj zoni da će se ono po Evropskoj uniji mnogo lakše prebacivati.

"Dejli Bist", pozivajući se na izvore iz novinarskih istraživačkih krugova zaključuje da je Ukrajina postala šoping centar za ilegalno oružje.

Pre svega, ističe, nekoliko francuskih dobrovoljaca u ratu u Ukrajini koji su tamo došli iz Francuske.

- U Ukrajini je u operacije protiv pobunjenika uključeno 200.000 ljudi. Ako je samo 10 posto njih uključeno u krijumčarenje oružja ili razne zločine, to je 20.000 takvih ljudi - kazao je za "Bist" novinar Pavel Šeremet.

Što se svedoka tiče, skoro niko se ne usuđuje da prijavi SBU-u (Ukrajinska sigurnosna služba) šta se događa, u strahu da neko u toj službi ne bi imao "žutu minutu" i strpao ga u jedan od svojih tajnih zatvora. O tome su izveštavali i Hjuman Rajts Voč i Amnesti Internešnal, piše Dejli Bist.

Međutim, ne bi trebalo misliti da je krijumčarenje oružja problem samo Evrope. Baš kao i na Zapad, ilegalno oružje iz Ukrajine prebacuje se i na Istok, uključujući i Rusiju. Izvor: Blic/Daily Beast, rs.sputniknews.com

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA