Prema saznanjima, kineski predsedik Si Đinping i njegova delegacija insistiraju na tome da se odrede jasna zaduženja ljudi koji će pratiti realizaciju projekata u oblasti infrastrukture.
Planirano je da se potpišu 22 sporazuma, čiju će realizaciju pomno pratiti kineska strana.
- Kinezi su već odredili ljude koji će biti u radnoj grupi koja će nadzirati rad Centra za infrastrukturu u jugoistočnoj Evropi, koji će biti smešten u Beogradu. Od nas traže da i mi to uradimo i da jasno definišemo ko je odgovoran za dogovorene projekte. Srpski tim bi operativno trebalo da vodi ministarka Zorana Mihajlović, ali će glavni supervizor kineskog sporazuma biti Aleksandar Vučić - objašnjava sagovornik iz Nemanjine 11.
Ovakva saradnja će sigurno otvoriti vrata Srbiji da iskoristi kineske kredite za podizanje domaće privrede, tim pre što su Kinezi ostavili mogućnost da domaće firme sa 40 odsto učestvuju u realizaciji projekata.
Kineski predstavnici zatražiće tokom posete kineske delegacije i da se otvori kineska banka u Srbiji, preko koje bi se realizovali svi projekti.
- Na taj način oni žele da kontrolišu svoj novac i da ne plaćaju provizije drugim finansijskim institucijama. Kineska banka bi doprinela bilateralnoj ekonomskoj i trgovinskoj saradnji između dve zemlje i promovisala kineske investicije. Takva banka bila bi druga u regionu jer jedna već postoji u Rumuniji - navodi izvor.
Milan Kovačević, ekonomista, kaže da se Kina od kapitalističke zemlje menja u zemlju sa privatnim internacionalnim kapitalom i da je njihov cilj profit i povećanje BDP.
On dodaje da njihove banke i kompanije nude kredite da bi njihove firme radile, a naše bile neki podugovarači.
- Srbija je, kako je rekao, u suštini neravnopravan partner i da je neophodna veća transparentnost poslova - kaže Kovačević.
Inače. tokom šetnje Kalemegdanom, predsedniku Kine predstavljena je istorija srpskog naroda, a predsednik Si Đinping pokazao je zavidan nivo znanja.
Relja Seratić, koordinator za turizam „Beogradske tvrđave“, bio je vodič kroz Kalemegdan.
- Iznenađen sam koliko je kineski predsednik upoznat sa našom istorijom. Dobro zna sve periode, čak i o doseljavanju Slovena na ove prostore, i istoriju Beograda i samog Kalemegdana. Proveli smo ga pored Vojnog muzeja, oduševio se tenkovima i topovima, a posebno mu se svideo pogled na Beograd preko Save i Dunava. Kad je video geografski položaj Beograda, i to da izlazi na dve reke, odmah mu je bila jasnija istorija ovog grada i sve kroz šta je naš narod prošao - kaže Seratić.
I predsednik Nikolić je pokazao odlično poznavanje istorije. Izvor: Blic
IZA KULISA ISTORIJSKE POSETE: Kinezi odredili - nema rasipanja, svakoj pari mora da se zna trag!
Bonus video
Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.
portala "Pravda" kao i TV produkciju.
Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.
Kolumne
Kad ruski ekonomista pročita Nikolaja Srpskog: Evropsko propadanje je davno predskazano
Vrhu Zapada je do mozga došla prosta mudrost: "Kada je ptica živa, ona jede insekte, ali k...
NEBOJŠA KRSTIĆ NAM SE VRATIO: Povodom knjige "U znaku neba i krsta"
Piše: Vladimir Dimitrijević
Nebojša Jevrić: Moler
Na zidu Parohijskog doma, uvek punog, dao je da se nacrta Ajfelova kula sa minaretom i hodž...
Slobodan Antonić: Uspon i pad srpskog bajdenizma
Na kraju je usledio težak poraz vašingtonske močvare na izborima 2024. godine. "Građanska ...