Najnovije

ŠTA ĆE BITI SA REPUBLIKOM SRPSKOM? Kongres SAD zahteva da se na samitu NATO traži Dejton 2!

VAŠINGTON - Sjedinjene Američke Države (SAD) mogle bi na predstojećem samitu NATO-a, koji se u julu održava u Varšavi, tražiti organizovanje međunarodne konferencije Dejton 2, na kojoj bi došlo do promene Ustava BiH. Upravo ovaj zahtev sročen je u američkom Nacionalnom zakonu o odbrani, a koji se trenutno nalazi u proceduri Kongresa.

Kongres SAD (Foto: Pixabay)

Naime, ovaj akt, kojim se određuju godišnji budžet te rashodi u sektoru odbrane SAD, pre nekoliko dana prošao je Predstavnički dom SAD, a trenutno je u Senatu, gdj se očekuje nastavak procedure pre nego što definitivno stupi na snagu.

U Nacionalnom zakonu o odbrani jedno poglavlje posvećeno je predstojećem NATO samitu, a u njemu se određuju zahtevi koje bi, prema zahtevima Kongresa, izneli predstavnici SAD na ovom samitu.

Kada je reč o BiH, eksplicitno se ne navodi podrška aktiviranju Akcionom planu za članstvo (MAP) u NATO-u, ali se ide više koraka dalje te se traži promena Ustava!

- Razmišljanje Kongresa jeste da bi SAD na samitu u Varšavi trebale podržati ulazak Crne Gore, nastaviti raditi sa zemljama koje žele postati članice da bi ih pripremili, podržati MAP za Gruziju, ohrabriti Makedoniju i Grčku da reše spor oko imena i tražiti Dejton 2 kao sporazum koji bi rešio ustavna pitanja u BiH - navodi se eksplicitno, između ostalog, u ovom zakonodavnom aktu.

Međutim, da ovaj čin u američkom Kongresu ne čudi govori činjenica da je grupa od 16 američkih kongresmena, među kojima ima demokrata i republikanaca, još krajem prošle godine u proceduru uputila zahtev za novu rezoluciju o BiH, u kojoj se, takođe, međunarodna zajednica poziva da organizuje tzv. Dejton 2.

Predlagač rezolucije je upravo kongresmen iz Dejtona Majkl Tarner, koji je u poslljednje vreme bio veoma angažovan u regionu, a koji trenutno obavlja i funkciju predsednika Parlamentarne skupštine Severnoatlantskog saveza (NATO).

Povod za zahtev za Dejton 2 tada je bila 20. godišnjica Dejtonskog mirovnog sporazuma. Diplomate uključene u ovaj proces tvrde da bi upravo Tarner isti zahtev, verifikovan u Nacionalnom zakonu, te u potpunosti odobren od Kongresa, trebalo da iznese u Varšavi na samitu NATO-a i time, praktično, na svetskoj političkoj sceni traži korenite promene u ustrojstcu BiH.

Inače, u ovom federalnom zakonu pozdravlja se priključenje Crne Gore NATO-u te se traži nastavak podrške zemljama aspirantima za ulazak u Alijansu. Tako je, između ostalog, za tzv. Kosovo zatražena podrška za ulazak u program Partnerstvo za mir. Izvor: Dnevni avaz

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA