Hofer je, naime, i pre i posle predsedničkih izbora izjavio da je Kosovo i Metohija deo Srbije, kao i da Dejtonski sporazum potvrđuje legitimitet i legalnost postojanja Republike Srpske.
Hofer, koji je poznat po tome što se javno protivi primanju Kosova u međunarodne organizacije kaže i da jednostrani potezi u kontekstu statusa srpske pokrajine otežavaju proces pomirenja i uspostavljanja istinskog dijaloga, i time sprečavaju miran i prosperitetan život svih građana na Kosovu i Metohiji.
Tači, međutim, u autorskom tekstu za "Euroaktiv", smatra da poput svojih desničarskih kolega u Francuskoj i Nemačkoj, Hofer napada "etabliarnu spoljnu politiku Austrije koja priznaje nezavisnost Kosova".
Hofer je, kako navodi Tači, "javno rekao da bi bilo pogrešno primiti Kosovo u međunarodne organizacije jer bi to samo izazvalo probleme."
- Mi na Kosovu smo bili šokirani da jedan političar može da se popne gotovo do mesta nacionalnog predsednika na platformi koja odbacuje decenije progresivene politike - piše Tači uz ocenu da je ta politika pomogla Balkanu da prevaziđe mržnju i nacionalizam.
Za razliku od toga, Hoferova politika je po njemu zasnovana na sukobu civilizacija i promovisanju teorije da Islam nije kompatibilan sa Evropom, a to čini da se Kosovo, Albanija i Bosna gde muslimani čine veliki deo stanovništva, osećaju isključeni, a ne kao deo Evrope u kojoj su po Tačiju oni živeli ne samo vekovima već "milenijumima."
Izvor: Tanjug