Liht zato smatra izuzetno važnim što država Srbija i dalje, i pored potresa u EU, ali i različitih nesporazuma na domaćoj političkoj sceni po pitanju spoljnopolitičke pozicije, apsolutno i bez ikakve sumnje ostaje pri stavu da je integracija u Uniju strateški prioritet zemlje.
Ona, međutim, ne vidi ništa loše u susretima na visokom nivou sa čelnim ljudima Kine ili Rusije, naprotiv:
"Takvi razgovori su za Srbiju veoma važni", navodi predsednica ugledne NVO za Tanjug.
Povodom spekulacija o spoljnopolitičkoj poziciji Srbije, posle susreta mandatara Aleksandra Vučića sa predsednikom Rusije, a pogotovo posle sastanka sa ambasadorima SAD i EU, ona ukazuje pre svega na činjenicu da je do njega došlo u atmosferi u kojoj su pojedini mediji sebi dozvolili da pišu na način koji je "apsolutno nedozvoljiv" i definitivno šteti interesima Srbije.
"Demokratija je jedna od najbitnijih tekovina naše moderne civilizacije, ali postoje neke stvari i situacije u kojima je preširoka debata, u kojoj pojedini mediji daju sebi slobodu da komentarišu teme koje se tiču spoljne politike, neznalačka i kontraproduktivna", ocenjuje Liht i dodaje da joj se čini da pogrešno shvaćen demokratski pristup, u kome se između ostalog stvari i izmišljaju, ponekad i zlonamerno tumače, može da bude itekako opasan. I Rusija i Kina
Ona istovremeno ne veruje da je ta vrsta spinovanja javnosti, kojoj su pribegli pojedini mediji, dovela do otkazivanja poseta Vašingtonu i Briselu.
"Verujem da je do otkazivanja došlo zbog toga što je Vučić odlučio da se prvo konstituiše vlada i da počnu pregovori sa EU i da onda ode u Brisel", navodi Liht.
Sigurna je, kaže, i da Vučić, da je imao planirane susrete sa predsednikom ili potpredsednikom SAD, tu posetu ne bi otkazao.
Kad je reč o poseti kineskog predsednika Beogradu, ona podseća da je Kina zvanično druga ekonomska sila u svetu, odmah iza SAD, i da će sigurno igrati izuzetno značajnu ulogu u Evropi,
Kina ima ogromne planove za širenje svog, pre svega ekonomskog uticaja, a samim tim kulturnog i političkog, ističe, uz nadu da će ta nova politika zvaničnog Pekinga Srbiji, pored ulaganja u smederevsku Železaru, doneti i nove investicije.
Nastajuće ili narastajuće kinesko prisustvo u Srbiji i regionu sigurno će dovesti do određenih debata i unutar Evropske unije, kaže Liht, ali podseća da je i Evropa zainteresovana za intenzivnu saradnju sa Kinom.
Nemačka kancelarka Angela Merkel je, kaže, nekoliko puta bila u Kini, a Hilari Klinton je, po dolasku na funkciju državnog sekretara, prvo posetila Kinu.
"Očigledno je da ozbiljni i respektabilni ekonomski i politički igrači vide Kinu kao značajnog partnera i u tom kontekstu, meni se čini da je ova poseta sitgurno značajna, ali ne verujem da nas ona na bilo koji način konfrontira sa ostatkom sveta", kaže Liht.
Izvor: Tanjug