Najnovije

ZVER JE ROĐENA: Počinje serijska proizvodnja ruskog lovca 5. generacije! (VIDEO)

Suhoj T-50 PAK FA, čiji je razvoj dostigao zadovoljavajući nivo za serijsku proizvodnju, doživeće u narednim godinama sveobuhvatno unapređenje i nemoguće je i naslutiti kako će ova "zver" od aviona funkcionisati za 5-10 godina.

PAK FA (Foto: airliners.net)

Ruska Objedinjna korporacija za proizvodnju aviona (OAK) priprema preliminarni izveštaj o proizvodnji početne serije lovca pete generacije Suhoj T-50 PAK FA (Perspektivnый aviacionnый kompleks frontovoй aviacii) koji će isporučivati Vazduhoplovno-kosmičkim snagama (VKS) Ruske Federacije. Prema podacima moskovskog dnevnog lista Izvestija, 20. juna, je u Komsomoljsku-na-Amuru uzleteo osmi aparat serije, koji praktično u potpunosti odgovara zahtevima vojske po borbenim sposobnostima lovca pete generacije. - Za razliku od prethodnih aviona, osmi aparat u potpunosti raspolaže kompletnom opremom i sistemima, propisanim u specifikacijama za perspektivnu borbenu mašinu taktičke avijacije - rekao je za Izvestiju izvor blizak OAK. - Upravo sa pojavom ovog lovca može se reći da je T-50 dobio pravi oblik i da je spreman za serijsku proizvodnju za VKS. Po rečima izvora, trenutno se u halama avio-zavoda Komsomoljsk-na-Amuru (KnAAZ) u različitim fazama proizvodnje nalaze još četiri T-50. Aparat pod brojem 9 proći će letačke testove u septembru, dok se sledeća dva i dalje nalaze na proizvodnoj traci: prvom je postavljen trup, drugom je montiran centralni deo. Ali, do kraja godine oba će biti spremna za fazu letačkih ispitivanja. Na jesen će OAK biti spremna da potpiše ugovor sa Ministarstvom odbrane za isporuku početne serije ovog borbenog lovca. Isporuka aparata, po rečima glavnokomandujećeg VKS Viktora Bondareva, trebalo bi da počne 2017. godine. - Početna serija neće biti manja od 12 aparata, to jest neće biti manja od jedne eskadrile - kaže šef Centra za analizu strategija i tehnologija (Centar AST), Ruslan Puhov. – Ovaj broj ne obuhvata borbene lovce, koji sada prolaze fazu testiranja. To jest, tokom 2017. godine za VKS će biti proizvedeni i isporučeni potpuno novi avioni, koji ispunjavaju zahteve tehničkih specifikacija za borbene aparate, i koji će proći fazu vojnog testiranja, nakon čega će biti moguće govoriti o povećanju porudžbine. Međutim, Puhov naglašava da zasad ne treba očekivati da T-50 postane masovni lovac. On je pozicioniran kao glavni konkurent američkom F-22 Raptoru, a cena razvoja Raptora se procenjuje na neverovatnih 74 milijarde dolara, dok je cena jednog aviona 146 miliona dolara. SAD su kupile 187 takvih aviona, nakon čega je program potpuno zatvoren. Ruski T-50 i program njegovog razvoja su znatno jeftiniji, ali je zamenik ministra odbrane za naoružanje Jurij Borisov već izjavio da vojska može kupiti manji broj lovaca pete generacije, nego što je bilo planirano u državnom programu naoružanja do 2020. godine. Vojska je za sada ugovorila 12 letelica i nakon njihovog puštanja u službu odlučiće koliko aviona te klase može sebi priuštiti.
- Sve novo je veoma skupo, a treba razumeti da će prvi aparati biti veoma daleko od opšteprihvaćene predstave da će sa njihovom pojavom VKS dobiti neke super-mogućnosti, - kaže Puhov. - Proces usavršavanja aviona, čak i posle uvođenja u naoružanje, trajaće godinama. Dovoljno je podsetiti da je između prototipa Su-27 T-10, koji se pojavio 1977. godine, i finalnog proizvoda napravljeno toliko promena u konstrukciji i opremljenosti aviona da se samo poslednja modifikacija - Su-35S, uvedena u naoružanje pre dve godine - može  smatrati konačnom. Slična sudbina, po svemu sudeći, čeka i T-50. Ako ni zbog čega drugog, zbog toga što se motori pete generacije, danas poznati kao "Tip 30", ili motori druge etape, nalaze u fazi razvoja. Serijski T-50 ući će u naoružanje sa motorima 117S, istim onim koji pokreću Su-35. Iako oni obezbeđuju neophodni ukupni potisak, dovoljan za postizanje supersonične brzine krstarenja, oni ne ispunjavaju zahteve pete generacije po kriterijumu težina-potisak, kao i po potrošnji goriva. Tehnička složenost dorade motora zahteva veoma dugotrajne fiksne i letačke testove, što će uticati na ukupno vreme razvoja T-50. Prema različitim procenama, idealna borbena verzija ruskog lovca druge faze biće gotova 2025-2027. godine. Samim tim, tek tada će moći da se kaže da je T-50 postao pravi avion pete generacije. - Mislim da je danas neophodno ići u zaobilaženje, ne samo razvoja T-50 u okviru programa razvoja aviona pete generacije sa našim strateškim partnerom u oblasti vojno-tehničke saradnje - Indijom, već ga i ponuditi Alžiru i Vijetnamu - rekao je Puhov. - Obe zemlje vode nezavisnu vojno-tehničku politiku i imaju sredstva za kupovinu modernog naoružanja. Kroz savez sa njima i masovnu proizvdnju moguće je pojeftiniti proizvodnju T-50. Pogledajte probnu vožnju Suhoja T-50 PAK FA:
Izvor: fakti.org

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA