Poslanička grupa je predloženim aktom zatražila da parlament osudi, kako se navodi, genocid u Srebrenici, svako poricanje genocida i proglašavanje 11. jula za Dan sećanja na genocid u Srebrenici.
Linta smatra da takva inicijativa ima za cilj da Srbija proglasi Republiku Srpsku genocidnom tvorevinom i da ospori njeno postojanje, te da srpskom narodu prikači "etiketu genocida".
"Zahtev da se zločin u Srebrenici okvalifikuje kao genocid duboko vređa srpske žrtve u srednjem Podrinju, drugim delovima BiH, Hrvatskoj i na Kosovu i Metohiji i predstavlja nepremostivu prepreku pomirenju i uspostavi međusobnog povrenja", navodi Linta u pisanoj izjavi dostavljenoj medijima.
Takav pristup će, smatra Linta, dovesti samo do daljih podela i izazvaće dodatne tenzije u Bosni i Hercegovini i regionu.
"Žalosna je činjenica da u Srbiji postoje političari koji zastupaju apsurdnu i lažnu tezu dela međunarodne zajednice da su Srbi bili agresori i zločinci u oružanim sukobima devedesetih godina prošlog veka, a Bošnjaci, Hrvati i Albanci žrtve koji su tobože vodili oslobodilačke ratove", naveo je Linta i dodao da bez stvarnog suočavanja bošnjačkog naroda sa pogrešnom politikom Alije Izetbegovića neće biti moguće uspostaviti trajni mir na području BiH. Izvor: Tanjug