Kako se navodi u prijavi, Živković je porez utajio kao odgovorno lice preduzeća „Empresa“ d.o.o.
Prijava je podneta Osnovnom javnom tužilaštvu u Nišu, ali je nakon toga prosleđena na nadležnost Prvom osnovnom tužilaštvu u Beogradu. Prema nezvaničnim saznanjima, poreska policija sumnjiči Živkovića da je tokom 2014. godine, kada se nalazio na ovoj funkciji u „Empresi“, počinio krivično delo poreske utaje iz člana 229. stav 3, za koje je zaprećena kazna od dve do 10 godina zatvora.
Sumnja se da je poreska utaja nastala prilikom poslovne transakcije s vinom vrednim gotovo 90 miliona dinara, čiji promet, navodno, nije evidentiran u poslovnim knjigama.
U Poreskoj upravi Srbije nisu mogli da potvrde podnošenje prijave protiv Živkovića, ali je nisu ni demantovali.
- Povodom pitanja koja ste uputili o konkretnom poreskom obvezniku, obaveštavamo vas da shodno članu 7. Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji, Poreska uprava svaki dokument, informaciju, podatak ili drugu činjenicu o poreskim obveznicima čuva kao tajni podatak - saopštio je Biro za informisanje Poreske uprave.
U Osnovnom tužilaštvu u Nišu potvrdili su da je krivična prijava primljena, ali i nakon toga prosleđena Prvom osnovnom tužilaštvu u Beogradu.
- Posle sagledavanja činjenica i navoda, krivična prijava je dostavljena na nadležnost Prvom osnovnom tužilaštvu u Beogradu, jer se u vreme kada su počinjene radnje koje se opisuju u prijavi firma nalazila na adresi u Beogradu. Takođe, i vino čiji je promet predmet krivične prijave u to vreme se nalazilo u magacinu u Beogradu - kažu u OJT u Nišu.
Prema podacima Agencije za privredne registre, Živković ima 10 odsto udela u vlasništvu „Emprese“, dok 90 odsto udela ima privredno društvo Puting d.o.o. Niš.
Živković je nakon stupanja na javnu funkciju poslanika u junu 2014. godine preneo upravljačka i prava nadzora u „Empresi” na Nišliju V. G., a sa mesta direktora te firme smenjen je krajem decembra 2015. godine, na vanrednoj sednici Skupštine društva.
Prema objavljenim registracionim dokumentima na sajtu APR-a, smena je zatražena jer je Živković bez znanja većinskog vlasnika i suprotno statutu izmestio sedište i dokumentaciju „Emprese“ na nepoznatu adresu, kao i celokupan lager robe u vrednosti od 89 miliona dinara. Tek naknadno u postupcima pred državnim organima većinski vlasnik preduzeća je saznao da je roba ustupljena jednoj firmi po ugovoru o konsignacionoj prodaji.
Kazna od dve do 10 godina
U zakonu se definiše da je za krivično delo poreske utaje predviđena kazna zatvora od dve do deset godina i novčana kazna ukoliko iznos obaveze čije se plaćanje izbegava prelazi 7,5 miliona dinara.
Živković: Greška ili politički obračun
"Blic" je juče potražio i komentar Zorana Živkovića povodom prijave za utaju poreza. Predsednik Nove stranke bio je kratak:
- Za ovo prvi put čujem, nikada nisam napravio poreski prekršaj, niti bilo kakvo krivično delo i ne znam zašto bi bila podneta krivična prijava protiv mene. Mogu biti u pitanju dve stvari, ili se radi o nečijoj grešci ili je neka vrsta političkog obračuna - rekao nam je Živković.
Nova stranka: Nije bilo poreske utaje
Nova stranka negirala je danas navode o poreskoj utaji predsednika te stranke Zorana Živkovića i pozvala nadležne državne or gane da utvrde činjenice o njegovom ranijem poslovanju.
- Navodi o nekakvoj poreskoj utaji koju je počinio Živković rezultat su ili greške neukih ljudi u državnoj administraciji ili naručenog političkog pritiska, navodi Nova stranka u saopštenju ocenjujući da će "pre biti ovo drugo".
Ocenjujući da je u pitanju "medijski kreirana haranga", Nova stranka poziva nadležne državne organe da "časno i profesionalno" istraže, utvrde i objave sve činjenice u vezi sa ranijim poslovanjem predsednika Nove stranke.
Izvor: Blic