Naime, jasno je da je u glavama srpskih političara sazrela i iskristalisana misao da u Evropskoj Uniji nikakvog jedinstva nema, te da će zemlje "trećeg reda" kakvom se Srbija i uopšte zemlje Balkana u EU smatraju biti periferna tema u sledećem periodu, ali ne kratkom, nego dužem periodu, jer sama EU je dovedena u pitanje posle Bregzita. Ovo nejedinstvo u Evropskoj Uniji je na stolu već duže vreme, a varnice između liderskih zemalja EU svedoče da u EU nije postignut nivo zajedničkih interesa, već da je reč o savezu u kojem "svako gleda sebe". Ono što se dešava u Evropi jeste posledica višedecenijskog stavljanja EU pod šapu i dirigentsku palicu SAD-a. Čak je i Vladimir Putin, ruski predsednik, u društvu Mateo Rencija, premijera Italije, na Forumu u Sankt Peterburgu, podvukao da rat sankcijama nema nikakve posledice po SAD, već isključivo po Evropu, a izgleda da je sada postalo jasno i srpskim političarima da u tom haosu Srbija nema mnogo šta da traži.
Podsećamo, Dačić je rekao da je odluka EU neprihvatljiva za Srbiju i da će predložiti mandataru Vučiću da održi hitne konsultacije o daljim potezima u oblasti spoljne politike uoči Pariskog samita 4. jula.
"Srbija je ključ regionalne stabilnosti i ulaže velike napore u reformama koje će stvoriti modernu evropsku zemlju, zato EU treba da prekine sa tragikomičnim objašnjenjima da nas blokira Hrvatska i Velika Britanija", istakao je on.
"Ne, blokira nas EU, jer me niko ne može ubediti da cela EU nije uticajnija od Hrvatske. Uostalom, ako će Hrvatska kao zemlja koja je počinila genocid nad Srbima u ustaškoj fašističkoj NDH u kojoj se još prolama fašistički pozdrav, i kao zemlja koja je proterala više od 200 hiljada Srba u akciji Oluja vršeći etničko čišćenje, biti ta koja će biti merilo za ulazak u EU, onda se sa pravom postavlja pitanje idemo li u pravom smeru", dodao je ministar inostranih poslova u tehničkoj vladi, preneo je Tanjug.
Sličnu stvar je rekao i Aleksandar Vulin, a teško je poverovati da bi u javnost izašli sa tako čvrstim stavom i ozbiljnošću da ranije nisu imali već razgovore sa Aleksandrom Vučićem o stanju u EU koje nije perspektivno za Srbiju.
Vulin je, komentarišući odluku EU da ne otvori pregovaračka poglavlja 23 i 24 o članstvu sa Srbijom rekao da je to više pitanje odnosa Brisela prema Beogradu, nego stava Velike Britanije i Hrvatske.
"Jako je teško poverovati da su Srbiju na evropskom putu blokirale Velika Britanija koja je EU napustila i Hrvatska, koja samo što je ušla u EU. Mislim da je ovo pitanje više politika Brisela i odnos Brisela prema Beogradu, a da nisu u pitanju ove dve zemlje", rekao je Vulin novinarima.
On smatra da Srbija treba da nastavi u pravcu dostizanja standarda i ciljeva koji su zapisani između ostalog u Poglavljima 23 i 24.
Vulin je istakao da je za nas dobro da imamo dobru i uređenu zemlju, vladavinu prava, efikasnu policiju i tužilaštvo, a to da li ćemo biti članovi EU, kako je rekao, očigledno nije nešto o čemu ćemo mi odlučivati, ili o čemu ćemo sami odlučiti, navodi Tanjug.
"Mislim da je ovo dobar povod da možda razmislimo o svojoj spoljnopolitičkoj orijentaciji i da možda i ponovo procenimo našu politiku prema EU. EU treba da ima pažnju Srbije onoliko koliko Srbija ima pažnju EU", zaključio je Vulin. I Vučića "baš briga za EU"
Na kraju, treba podsetiti i na reči prvog čoveka Srbije, Aleksandra Vučića, koji je blokadu poglavlja "od strane Hrvatske" prokomentarisao rečima "baš me briga".
Vučić je tada rekao da je Srbija uradila sve što je do nje, a da ga ne interesuje da li će EU odblokirati poglavlja za pet dana, mesec ili pet godina.
"Ono što mene interesuje i što je važno za nas je to da u Srbiji raste BDP." - jasan je bio Vučić.
Sve ovo govori da Srbija možda ulazi u fazu osvešćivanja o pogubnosti i besmislu platforme EU integracija, te da bi Srbija možda pored festivala mogla uskoro imati i političku platformu koja se zove "Egzit". Ono što je sigurno, a isto je u više navrata spomenuo i Vučić, jeste da bi takva platforma dobila podršku ogromne većine građana Srbije.
Izvor: Pravda