To se navodi u dokumentu „Globalna strategija Evropske unije“, gde se objašnjava i da bi cilj oružanih snaga Unije bio „odvraćanje, reagovanje i zaštita“.
- Evropljani moraju da preuzmu veću odgovornost za svoju bezbednost. Moramo biti sposobni da odvratimo spoljašnje pretnje, odgovorimo na njih i zaštitimo se. Dok NATO postoji da zaštiti svoje članice, od kojih je većina u EU, Evropljani moraju biti bolje opremljeni, obučeni i organizovani da doprinesu zajedničkim ciljevima, kao i da deluju samostalno ako i kada to bude bilo potrebno - navodi se u dokumentu koji je potpisala Federika Mogerini, komesarka EU za spoljnu politiku i bezbednost.
Ovaj dokument je predstavljen liderima zemalja članica na sastanku Evropskog saveta 28. juna.
- Naša unija je u opasnosti. Projekat koji je doveo do sada neviđeni mir, prosperitet i demokratiju je ugrožen. Krhka međunarodna zajednica poziva na samouvereniju i odgovorniju EU. Uniji je potreban odgovarajući nivo ambicije i strateške nezavisnosti kako bi osigurala mir unutar svojih granica. Kredibilnija evropska odbrana je osnovni preduslov za zdravo partnerstvo sa SAD. Investiranje u sigurnost i odbranu je urgentno pitanje - navodi se u dokumentu.
Formiranje armije EU ne može da prođe bez promene ustava i izmene više međunarodnih sporazuma. Da formiranje oružanih snaga nije samo puko slovo na papiru, svedoči i izjava Elmara Broka, šefa Komiteta Evropskog parlamenta za spoljne poslove od 26. juna.
- EU je neophodan zajednički vojni štab koji će otvoriti put ka ujedinjenju armija zemalja članica, što će ojačati uticaj Unije u svetu - kaže on.
Žan-Klod Junker, predsednik EK, pozvao je još 2015. na stvaranje ujedinjene armije Evrope. Izvor: Kurir