Najnovije

DŽEPOVI SRPSKIH POLITIČARA: Evo ko nema ni ušteđevinu, a ko je "pun ko brod"!

Da ga novinari nisu pitali za deviznu ušteđevinu, lider radikala Vojislav Šešelj verovatno bi došao pod udar zakona – zbog skrivanja imovine ili neprijavljivanja u zakonskom roku.

Dinar (Foto: Jutjub)

Ovako, očigledno zbog interesovanja medija za njegovu imovinsku kartu, koja je podneta 1. jula, a prekjuče objavljena u registru Agencije za borbu protiv korupcije, shvatio je, valjda, da treba da prijavi i šta ima na računima, pa je to učinio juče, dopunjujući svoju prvu prijavu, u kojoj je od imovine imao samo 56 odsto akcija u preduzeću „Velika Srbija” d. o. o., u vrednosti od oko 76.800 dinara. Uz to, prijavu je dopunio i podatkom da prima penziju u iznosu od 43.000 dinara.
Uradio je to u zakonskom roku, koji ističe 12. jula za prijave u štampanoj formi, dok je 4. jula istekao rok za slanje elektronskim putem. Ovi rokovi odnose se na prijavljivanje imovine i prihoda narodnih poslanika iz novog saziva, koji je konstituisan 3. juna.
Podaci o iznosima na računima su, inače, tajni. Agencija za borbu protiv korupcije na svojoj internet prezentaciji objavljuje samo da li funkcioneri imaju ili nemaju depozite i štedne uloge u bankama i drugim finansijskim organizacijama u zemlji i inostranstvu. Ipak, Šešelj je sam listu „Blic” potvrdio da ima ušteđevinu od 70.000 dolara u banci u NJujorku i još 117.000 australijskih dolara u Australiji. Ta sredstva, koja je, kako kaže, pošteno zaradio 1989. godine, blokirana su kad je podignuta optužnica protiv njega u Haškom tribunalu i još su u tom statusu.
Troje lidera novih stranaka u parlamentu, DSS-a, Dveri i „Dosta je bilo” (DJB) nemaju ušteđevinu. Lider DJB Saša Radulović nema baš ništa na svoje ime, a kao narodni poslanik primaće 70.000 dinara. Sanda Rašković-Ivić, „povratnik” u Narodnu skupštinu Srbije, prijavila je da će, iz javnih izvora, primati 30.000 dinara kao poslanik, a od 2011. zarađuje i 79.000 dinara mesečno kao strukovni profesor Visoke medicinske škole „Milutin Milanković”. Vlasnik je polovine stana od 89 kvadrata i dva automobila – „hjundai aksent” iz 2004. i „dačija duster” ovogodišnje proizvodnje. NJen koalicioni partner Boško Obradović, prvi put narodni poslanik, prijavio je poslaničku platu od 102.000 i odborničku dnevnicu (u Čačku) od 4.000 dinara, kao i stan od 62 kvadrata i „opel astru” iz 1995.
Od stranačkih lidera koji su u poslaničkim klupama, u registru je imovinska karta Gorana Čabradija (Zelena stranka), koji je prijavio poslaničku platu od 90.000 dinara i štedni ulog. On je u istoj poslaničkoj grupi s Nenadom Čankom, liderom LSV-a, koji nema račun u banci, ali ima poslaničku platu od oko 105.000 dinara i mesečno primanje od oko 48.000 dinara kao predsednik Nadzornog odbora JP „Vojvodinašume”. Čanak je vlasnik dve kuće, od 144 i 145 kvadrata, i dva automobila („škoda superb” iz 2015. i „džip rangler” iz 2007.).
Još jedan stranački lider iz Vojvodine – Bojan Pajtić, nema štedni ulog i nema automobil, a iz nasledstva ima stan i vikendicu od po 44 kvadrata. Predsednik DS-a neće primati poslaničku platu, nego se opredelio za zaradu za profesorski rad. Na Pravnom fakultetu u Novom Sadu plata mu je 142.000 dinara, a prima i 167.000 za naučnoistraživačku delatnost na novosadskom univerzitetu. U odnosu na imovinski izveštaj iz januara ove godine, „izgubio” je štedni ulog i nasledio pomenutu vikendicu.
Znatno su duži spiskovi imovine Dragana Markovića Palme (JS), Čedomira Jovanovića (LDP) i Zorana Živkovića (Nova stranka). Marković ne uzima platu ni iz republičkog ni iz gradskog budžeta Jagodine i nema automobil ni račun u banci, ali ima kuće, stanove, poljoprivredno imanje, pa i salu za rekreaciju od 110 kvadrata. Jovanović će primati poslaničku platu od 105.000 dinara, nema račun, ali ima motocikl iz 2012. i „tojotu prijus” iz 2009, kao i dve kuće, stan i njive. Vlasnik je „Agrohuba” d. o. o., čije su akcije nominalne vrednosti 2.000 dinara i u odnosu na prethodnu prijavu iz januara više nema preduzeće SHSF d. o. o.
Zoran Živković će takođe primati 105.000 kao narodni poslanik, ima tri kuće, garaže i stan, dva automobila, ušteđevinu i vlasnik je 50 odsto akcija u „Puting” d. o. o. i 10 odsto u „Empresa” d. o. o.
Od novih narodnih poslanika čije su imovinske karte do juče unete u registar, Dušan Pavlović i Aleksandar Stevanović iz DJB imaju štedni ulog, kao i Đorđe Vukadinović iz poslaničke grupe DSS-a. Vukadinović će primati poslaničku platu od 95.000 dinara, ima polovinu stana od 62 kvadrata, kuću i zemljište, a Stevanović ima trećinu stana od 56 kvadrata i primaće platu u republičkoj skupštini od 98.600 dinara i paušal po sednici u SO Stari grad od blizu 4.000 dinara. Dušan Pavlović se opredelio za profesorsku platu na Fakultetu političkih nauka od 110.000 dinara, prihod kao istraživač na beogradskom univerzitetu od 35.000 i kao narodni poslanik dobijaće još 30.000 dinara. Ovaj potpredsednik DJB od imovine je prijavio dva stana i vlasništvo nad delom kuće od 65 kvadrata, kao i „reno” proizveden 2008.
Operska diva Jadranka Jovanović i profesor Zoran Dragišić iz poslaničke grupe SNS-a, kao i Josip Broz iz PG SPS-a, nemaju štedne uloge. Oni imaju automobile. Jovanovićeva „pežo 407” kupe iz 2007, Broz „suzuki svift” iz 1990, a Dragišić „audi A4” iz 2002. i „folksvagen pasat” iz 2007. NJih dvojica nemaju nepokretnu imovinu, a Jadranka Jovanović ima petoiposoban stan, garsonjeru i garažu.
Kao prvak opere u Narodnom pozorištu, Jovanovićeva prima 68.700 dinara, a kao poslanik primaće još oko 27.000 dinara. Toliko će kao poslanik primati i Zoran Dragišić, koji na Fakultetu bezbednosti ima platu od 207.000 dinara, dok Josip Broz nije prijavio nikakav iznos na ime poslaničke zarade, a penzija mu je 28.900 dinara.
Izvor: Politika

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA