Tako je vladika Irinej potvrdio informaciju o tome da je bio jedan od onih koji nisu potpisali dokument, a koju su objavili grčki mediji.
«Nisam potpisao dokument «Odnosi između Pravoslavne Crkve i ostalog hrišćanskog sveta,» – piše episkop Irinej, – zato što su episkopi, članovi Sabora, imali pravo da izraze svoje mišljenje, ali nisu imali pravo glasa. Na saboru je umesto pravila «jedan čovek – jedan glas», koje su doneli apostoli i koji su nam zapovedili sveti oci, važilo drugo pravilo: «jedna Autokefalna Crkva – jedan glas». Drugim rečima, pravo glasa imaju samo poglavari Pomesnih Crkava.
Iz ovog pravila po njegovom mišljenju proističe sledeće:
1. Sabor nije Institucija jednog i jedinstvenog Crkvenog Tela, već nešto nalik na parlament koji se sastoji od samostalnih i samodovoljnih Crkava;
2. Sabranje poglavara Crkava u suštini deluje kao sabranje papa;
3. Namerno ili ne, ali sabor se umanjuje do nivoa poglavara Pomesnih Crkva koji imaju samo proširenu pratnju.
«Dakle, – zaključuje vladika Irinej, – razlika između pravoslavnog arhijereja i inoslavnog posmatrača na saboru sastoji se samo u tome što prvi može da govori po svom nahođenju dok drugi sedi ćutke: ni jedan, ni drugi ništa ne rešavaju.»
Jedino što je vladika mogao da učini jeste da ne potpiše tekst koji ne izražava njegova uverenja.
«Međutim, glavni razlog zbog kojeg nisam potpisao dokument jeste njegov eklesiološki dvosmislen i sumnjiv sadržaj na nekim mestima koja se tiču granica jeretičkog učenja,» – objasnio je Bački episkop Irinej.
Objavljivanje otvorenog pisma episkopa Bačkog Irineja i nedavna izjava mitropolita Crnogorsko-primorskog Amfilohija na jednom od televizijskih programa potvrđuju činjenicu da su ova dvojica delegata Srpske Pravoslavne Crkve odbila da potpišu pomenuti dokument. Važno je istaći da su oba arhijereja igrala jednu od ključnih uloga u radu srpske delegacije i da su za vreme svih zasedanja u prezidijumu bila zajedno sa Srpskim patrijarhom Irinejem.
Istovremeno, izjava dvojice delegata govori o tome da je broj srpskih arhijereja koji su odbili da potpišu dokument «Odnosi između Pravoslavne Crkve i ostalog hrišćanskog sveta» mogao biti mnogo veći.
Ranije su mediji već napominjali imena predstavnika Pomesnih Crkava koje su odbile da potpišu ovaj dokument. Među njima su mitropoliti Limasolski Atanasije, Morfski Neofit, Amafuntski Nikolaj, Lidrski Epifanije, Neapoljski Porfirije (Kiparska Pravoslavna Crkva) i mitropolit Nafpatski Jerotej (Jeladska Pravoslavna Crkva).
Neki od navedenih arhijereja su i po završetku susreta na Kritu nastupili sa otvorenom bogoslovskom kritikom dokumenta i objavili da planiraju i dalje da se drže svojih stavova.
Izvor: pravoslavie.ru