Građani Srbije masovno traže da se uvede čak i smrtna kazna, ali stručnjaci i državni zvaničnici ističu da je to suviše drastična mera i "da se na nasilje ne sme odgovarati nasiljem".
Ubiti nije rešenje
I premijer Aleksandar Vučić juče je odbacio mogućnost vraćanja smrtne kazne, ali je najavio pooštravanje kazni za nasilnike.
- Postavlja se pitanje da li bi smrtna kazna sprečila ubice iz Vratarnice ili Žitišta, ili ubicu Tijane Jurić, da počine takve zločine. Ja nisam siguran. Smrtna kazna nije rešenje, ne bi ona sprečila kretena da siluje dete. Ključno je pitanje šta možemo da uradimo da sprečimo nasilje, a ne da uzvraćamo istom merom - rekao je Vučić.
O uvođenju doživotne kazne, kao alternativi smrtnoj kazni, govorilo se još u maju prošle godine kada je sačinjen novi Nacrt zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika. Tim aktom bi se ukinula dosadašnja maksimalna kazna od 40 godina i zamenila sa 20 godina ili doživotnom robijom.
Nacrt je izradilo Ministarstvo pravde, ali se on još nije našao u skupštinskoj proceduri, iako je bilo govora da će se to desiti još u septembru 2015. S obzirom na poslednji talas nasilja i monstruoznih zločina u Srbiji, javnost traži što hitnije razmatranje iznetih predloga i da se uvedu mnogo strože kazne za zločince i nasilnike.
Pomenuti nacrt, između ostalog, predviđa da se dosadašnja maksimalna kazna od 40 godina zameni doživotnim zatvorom, s tim da se takav osuđenik uslovno može otpustiti ako je izdržao 25 godina.
Igor Jurić, čiju je ćerku Tijanu u Bajmoku zverski ubio mesar iz Surčina Dragan Đurić, takođe je javno zatražio uvođenje doživotne robije.
- Znam da će mnogi reći da doživotna robija nije dovoljna i da je čak i smrtna kazna blaga za najteže zločine, posebno nad decom. Naravno da se kao otac žrtve slažem sa tim, ali ovo je trenutno sa pravne strane jedino što možemo i moramo da učinimo - kazao je Jurić.
I lekar i bivši poslanik Dušan Milisavljević kazao je da oni koji počine zločin nad decom treba da dobiju maksimalne zatvorske kazne:
- Zalažem se i za obavezan registar i javno objavljivanje pedofila, zabranu njihovog prisustva u blizini vrtića i škola, kao i uvođenje androginih blokada.
Korak unazad
Na drugoj strani, advokat Zora Dobričanin ističe da bi uvođenje i smrtne i doživotne kazne bio "istorijski korak unazad".
- Zakonodavac nikako ne sme da se rukovodi trenutnim populizmom i menja već postojeći zakon, koji je dovoljno rigidan. Kazna od 40 godina je više nego adekvatna za sve one koji su počinili najteža krivična dela - rekla je Dobričaninova.
Advokat Toma Fila naveo je da je doživotna kazna ili 40 godina robije potpuno ista stvar.
- Po meni, 20 godina zatvora sasvim je dovoljno, jer ko toliko odrobija, to više nije čovek, to je samo ljuštura.
Škulić: Smrtna kazna precenjena
Profesor Pravnog fakulteta Milan Škulić smatra da je insistiranje na smrtnoj kazni razumljiva ljudska reakcija, ali da ne treba precenjivati njen značaj:
- Počinioci nikada ne razmišljaju o kazni koja bi trebalo da usledi, već se plaše mogućnosti da budu otkriveni. Doživotna robija bi bila adekvatnija za neke vrste krivičnih dela. Lično mislim da je ona u osnovi i humanija, jer onome ko provede decenije u zatvoru vrlo često je teži i komplikovaniji život na slobodi, ako su u poznoj starosti, bolesni... Izvor: Informer.rs