Putin je otpustio 50 oficira flote zajedno sa viceadmiralom Viktorom Kravčukom, ali i njegovog šefa osoblja, podadmirala Sergeja Popova, pokušavajući da eliminiše potencijalne izdajice iz ruske vojske.
Neki izveštaji u Rusiji navode da je do otpuštanja došlo nakon zataškavanja incidenta sa podmornicom, problema s regrutacijom i nekih vojnih građevinskih projekata.
Razmera i publicitet ovih otpuštanja su veoma neobični za rusku vojsku koja obično uklanja više oficire suptilnijim metodama.
Ovaj postupak je još čudniji kada se uzme u obzir da je Putin prošle godine posetio baltičku flotu u Kalinjingradu i pohvalio njen rad.
Međutim, pojavile su se spekulacije da su ove drastične mere primenjene nakon susreta ruskih bombardera i američkog broda USS Donald Kuk u aprilu, kada nije došlo do ozbiljnog sukoba.
Priča se da ruska baltička flota nije želela da pristane na tako opasna naređenja, te da je Putin iz tog razloga otpustio pomorske oficire.
U međuvremenu, Moskov Tajms je naveo da još od Staljina nije došlo do tako masovnog otpuštanja za kratak period vremena.
Baltička flota je postala izuzetno značajna Rusiji od raspada Sovjetskog saveza i odvajanja baltičkih država Estonije, Letonije i Litvanije.
Jedina ruska enklava na baltičkoj obali je Kalinjingrad, najmilitarizovanije parče zemlje u Evropi i jedan od razloga zbog kojeg zapadni vojni savez nagomilava svoje snage na istočnom krilu Evrope.
Iako je Kalinjingrad veoma mali, lideri na samitu NATO-a u Varšavi mu pridaju mnogo pažnje.
Vojska NATO-a i lideri se boje da bi Rusija mogla da iskoristi Kalinjingrad kako bi stvorila „mehur bez pristupa“, koristeći protivvazdušne sisteme da onemogući NATO-u pristup na sopstvenoj teritoriji u slučaju konflikta.
„Nije bilo razloga za strah pre oko 5 godina kada se moglo računati na miroljubivo ponašanje ruske strane“, rekao je Igor Sutjagin, istraživač ruskih studija na Kraljevskom institutu u Londonu. „Sada su sve veće šanse da bi Rusija mogla da iskoristi te snage i to je razlog za zabrinutost“.
Pre Drugog svetskog rata, Kalinjingrad se zvao Kenigsberg i pripadao je istočnoj Pruskoj. Tamo je rođen Imanuel Kant, nemački filozof iz 18. veka.
Na kraju Drugog svetskog rata, provincija je pala u ruke Sovjetskog saveza, a iz nje je proterano 1,2 miliona Nemaca koji su tamo živeli. Ovu baltičku provinciju su zatim naselili Sovjeti, a ona je postala vojna baza Crvene armije. Izvor: webtribune.rs
SEČA OFICIRA U RUSIJI: Putin otpušta vojne komandante koji ne žele da se bore protiv Zapada u ratu koji sledi
Bonus video
Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.
portala "Pravda" kao i TV produkciju.
Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.
Kolumne
Kad ruski ekonomista pročita Nikolaja Srpskog: Evropsko propadanje je davno predskazano
Vrhu Zapada je do mozga došla prosta mudrost: "Kada je ptica živa, ona jede insekte, ali k...
NEBOJŠA KRSTIĆ NAM SE VRATIO: Povodom knjige "U znaku neba i krsta"
Piše: Vladimir Dimitrijević
Nebojša Jevrić: Moler
Na zidu Parohijskog doma, uvek punog, dao je da se nacrta Ajfelova kula sa minaretom i hodž...
Slobodan Antonić: Uspon i pad srpskog bajdenizma
Na kraju je usledio težak poraz vašingtonske močvare na izborima 2024. godine. "Građanska ...