Zasad nema više informacija o tome kakve radnje se sprovode u bazi, koja je bila u medijskoj žiži proteklih nedelja zbog zategnutih odnosa Nemačke i Turske.
Vest o u ulasku policije u bazu stiže u danima u kojima se u turskoj javnosti spominje "umešanost SAD u organizovanje puča".
Na te priče reagovao je i američki ambasador u Ankari, koji je naveo da "spekulacije da su SAD podržale pokušaj puča potpuno neistinite i narušavaju decenijama dugo prijateljstvo".
Indžirlik je dospeo u žižu kada je nemačkim zvaničnicima zabranjeno da posete svoje trupe u bazi, uz ocenu da NATO baza "nije mesto za političke posete", a sve nakon odluke Bundestaga da usvoji deklaraciju o genocidu nad Jermenima.
Istovremeno, bilo je signala i da su vrata Indžirlika otvorena Rusiji, odnosno svima koji žele zajedničku borbu protiv Islamske države, čiji su položaji meta NATO jedinica smeštenih u toj bazi.
Komandant baze Indžirlik uhapšen je u nedelju rano ujutro pod sumnjom da je verovatno bio umešan u pokušaj svrgavanja sa vlasti Redžepa Tajipa Erdogana.
Na osnovu sporazuma Ankare i Vašingtona, ovu bazu koristi NATO kao skladište američkog nuklearnog oružja. Takođe, SAD korsiti bazu da bi odatle izvodila napade na Islamsku državu. Izvor: B92