Branitelji su najavili da će odlazećoj vlasti uskratiti podršku, a da će svoj odgovor na, kako smatraju, popuštanje Hrvatske Srbiji, dati na vanrednim parlamentarnim izborima zakazanim za 11. septembra.
Nezadovoljni hrvatski branitelji su najavili da će od nove hrvatske vlasti zahtevati da se Srbiji ne dozvoli zatvaranje pomenuta dva poglavlja.
Evroparlamentarka Marijana Petir smatra da je Hrvatska trebalo Srbiji da uslovi nastavak evropskog puta određene članove zakona o univerzalnoj jurisdikciji koji, kako navodi, zvaničnom Beogradu daju ovlašćenja "malog Haga".
Ona tvrdi da tim zakonom Srbija krši međunarodno krivično pravo, kao i da je prilikom posete hrvatskom branitelju Veljku Mariću dok je bio u zatvoru u Srbiji iz diplomatskih izvora saznala da se na srpskom spisku nalazi oko 300 hrvatskih branitelja.
"Ti podaci su predati hrvatskoj strani u mandatu vlade Zorana Milanovićeve, ali osobe koje su na popisu nisu obaveštene", tvrdi Petir i dodaje da Milanovićeva vlada nije želela da uslovljavanja Srbiju, te da je taj "hrabri potez" trebalo da načini nova vlada, koja je sada u tehničkom mandatu.
Petir je gostujući na HRT-u rekla da je proučavajući slučaj Marić obavestila Milanovićevu i aktuelnu vladu o spornom zakonu.
"Milanovićeva vlada odbila je da postavi Srbiji uslove, a nova je izabrala blažu varijantu - izboriti svoje pravo kroz prelazna merila, umesto blokiranjem Srbije", navela je.
Precizirala je da se radi o pedeset merila u kojima su dosta načelno i fleksibilno ugrađeni zahtevi Hrvatske i nisu izričiti.
"Srpski zvaničnici su i pre otvaranja spornih poglavlja bahatim tonom rekli da gledaju na taj zakon drugačije", navela je i dodala da je problem u sprovođenju tog zakona, koji Hrvatska smatra spornim, jer, smatra ona, dve strane tumače istu stvar na različite načine.
Prema njenim rečima, Hrvatska je trebalo zahteve Srbiji da postavi izričito da bi se hrvatski branitelji osetili sigurnijim.
Branitelji, smatra Petir, zaslužuju da žive u miru, a to im Hrvatska nije obezbedila. Izvor: Tanjug